Az eltűnt idő nyomában

Egyéb

A kiállítás megnyitóját az Esterházy-kastély Haydn-termében rendezték meg. Az ünnepélyes megnyitón az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója, Bodrogai László Anzelm elmondta: ?ez a nap mérföldkő az Esterházy-kastély életében, a tárgyak végre visszatérhettek otthonukba?. A visszakerült műkincsek átfogóan prezentálják az Esterházy család fraknói hercegi ágának örökségét, a kiállítás keretében tehát olyan tárgyakat tekinthetnek meg az érdeklődők, amelyek hajdan Esterházy-tulajdonban voltak, de a XX. század zivataros történelme során nyomuk veszett. A 2015-ös év óta folyamatosan kutattak a műkincsek után, melyek most visszakerülhettek eredeti helyükre ? hangsúlyozta Bodrogai László Anzelm.

 

Firtl Mátyás, a térség országgyűlési képviselője kiemelte: sikeres folyamat mérföldköve a kiállítás, mely által a XIX. század kultúrája, szemlélete, gondolatisága elevenedik meg azon a helyen, ahonnan a műkincsek elkerültek. ?A tárgyaknak a környezet adja meg esztétikai értéküket, ezek a tárgyak ide tartoznak? ? hangsúlyozta Firtl Mátyás, majd azt is elmondta: ezek a visszaszerzett tárgyak egy fejlesztés hatékonyságát növelik. Az örökség helyreállítása nemcsak a falak megmentését, hanem a műkincsek megőrzését, az értékek újjáélesztését is jelenti, mely elősegíti az idegenforgalom és a régió fellendülését, valamint gazdaságélénkítő hatással bír. Nem titkolt cél emellett, hogy a magyarországi épített örökség egyik legkiemelkedőbb darabja, az Esterházy-kastély és az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Európa kulturális központja legyen ? jegyezte meg Firtl Mátyás.

 

II. Antal 13. galánthai Esterházy herceg köszönetet mondott mindazoknak, akik azon dolgoznak, hogy Eszterháza ismét a régi pompájában legyen látható. ?Amíg Eszterháza és műkincsei az állam kezében lesznek, addig jó helyen vannak? ? mondta II. Antal, majd kiemelte: fontos, hogy tudassuk az emberekkel, milyen gyönyörű hely Eszterháza, hogy minél többen keressék fel.

 

L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára, miniszteri biztos megnyitó beszédében elmondta: nagyszerű dolog, hogy az állam visszaszerzi a műkincseket ? ez a folyamat az Esterházy-kastélyból elkerült tárgyak esetében 470 műtárgyat jelent. Ebből 52 darab bútor, a többi festmény, óra, illetve egyéb iparművészeti tárgy, melyek közül igen sok a porcelán. A Magyar Állam 500 millió forinttal támogatta, hogy ezek az illegálisan elhurcolt műkincsek visszakerülhettek otthonukba. Nemzeti érdek ezeket a tárgyakat visszaszerezni ? hangsúlyozta L. Simon László, majd kiemelte: az Esterházy-kastély nyugati szárnyának felújítása hamarosan véget ér, de vannak még fejlesztendő területek. Ezért benyújtottak egy pályázatot, ennek összege hárommilliárd forint, amelynek elnyerése által lehetőség nyílhat egyebek mellett a méltatlan állapotban lévő lovarda teljes felújítására is.

 

Dr. Bardi Terézia Anna, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgató-helyettese, tudományos igazgatója, Az eltűnt idő nyomában című kiállítás kurátora a tárlat bemutatása előtt köszönetet mondott a ?nemzet testét jelképező kormánynak? azért, hogy támogatták a műtárgyak visszaszerzését. A műveket tematikus kiállításokon külön-külön is megtekinthetik majd az érdeklődők, ez a jelenlegi kiállítás inkább egy játék a kertben, hiszen a közönség különböző ösvényeken indulhat el és haladhat visszafelé az időben egy nemzet történetében és az Esterházy család kertjében ? hangsúlyozta dr. Bardi Terézia, majd elmondta: ez különleges kiállítás, a hazatért tárgyak segítségével egy nemzet, egy család, egy kastély sorsa ismerhető meg.

 

A kiállítás körbejárása során dr. Bardi Terézia Anna elmondta: a tárgyak megérkezésének folyamatáról szól a tárlat, melynek első termében különféle órákat láthatunk üvegládákban, hungarocellek közé helyezve. Ez annak a szimbóluma, ahogyan elkezdik kicsomagolni a fellelt műkincseket ? avatta be az érdeklődőket a kurátor a műtárgyak titkos életébe. Egy másik teremben a nádbútorok restaurálási folyamatával és a nádazott bútorok történetével ismerkedhettek meg a résztvevők, ahol dr. Bardi Terézia Anna azt is megjegyezte: a Nádbútor-projekt keretében egy kötetet is megjelentetnek majd. A visszaszerzett porcelánokat is bemutató tárlatot különleges filmvetítés színesíti, mely előkészíti a meglepetést: a kiállítás fókuszában a 470 darab visszaszerzett műtárgy egyik legkülönlegesebb darabja, Esterházy ?Fényes? Miklós herceg íróasztala áll, melyet közelről is megtekinthetnek a látogatók.

 

A kiállított műtárgyak világszínvonalú művészeti remekek, az Esterházy-kastély eredeti enteriőrjének darabjai, melyek most visszakerültek otthonukba és nemzeti értékké válnak azáltal, hogy mindenki megtekintheti őket Az eltűnt idő nyomában című kiállítás keretében, mely augusztus 1-jéig látogatható.

Tóth Eszter

Fotó: Csákvári Zsigmond