(MTI) - Wekerle Sándor a dualizmus kori Magyarország "kirobbanó tehetségű miniszterelnöke volt, aki igazán nagy történelmi személyiségek mellett tudott önálló korszakot létrehozni a magyar politika történetében - mutatott rá a miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. Wekerle Sándor tette aranylapúvá a magyar nemzeti valutát, - amelynek talán az eurózónához való csatlakozással mérhető a jelentősége, - s gyakorlatilag beépítette a magyar pénzügyi rendszert Európába - ismertette a politikus. Az egykori miniszterelnök elérte azt, - amit ma is "álmélkodva csodálunk": az idejében többlete volt a költségvetésnek.
Wekerle eredetiségét és nagyságát az alapozta meg, hogy pontosan felmérte, egy ország versenyképességéhez, gazdasági stabilitásához "nem csak arra van szükség, hogy a költségvetést kemény kézzel tartsuk rendben, (...) a pénzügyeket kemény kézzel igazgassuk, s csatlakoztassuk az európai fő pénzügyi áramlatokhoz. Arra is szükség van, hogy jó szociálpolitikával, jó munkás jóléttel biztosítsuk, hogy a gazdaság emberi oldala egészséges, jól képzett, stabil anyagi körülmények között élő legyen" - mutatott rá Navracsics Tibor.
Szavai szerint Wekerle Sándor volt az első modern képviselője annak a ma is vallott szemléletnek, hogy a versenyképesség nem lehetséges szolidaritás nélkül. "A versenyképesség alapját a jó társadalompolitika teremti meg." Wekerle Sándor munkásságáról szólva a politikus kifejtette: ő már tudta azt, hogy csak úgy lehet sikeres gazdaságpolitikát folytatni, ha nem csak a gazdaságba, hanem a társadalomba, a társadalompolitikába is fektetünk. "Csak az a felelős kormányzati magatartás, amely a piac erősítése mellett erősíti a társadalompolitikát is, hiszen a szolidáris társadalom, a szolidaritáson alapuló versengés az, ami a tartós gazdasági növekedés alapja lehet" - fogalmazott Navracsics Tibor.
A móri civilek, a közélet és a gazdaság szereplői, Wekerle Sándor távoli tisztelői úgy gondolják, most van itt az ideje a méltatlanul elfelejtett politikusról való megemlékezésnek, amikor Magyarország tölti be az általa is álmodott, egyesült Európa soros elnöki tisztét - mondta.
Ennek a célnak az érdekében széleskörű összefogás jött létre Móron - hangsúlyozta Törő Gábor, a város országgyűlési képviselője, a Wekerle Sándor Emlékbizottság elnöke. Mint elmondta, civil kezdeményezésre emlékévvé nyilvánította 2011-et a móri önkormányzat, s döntött arról is, hogy köztéri emlékművet állít jeles szülöttének. A szobrot Nagy Benedek helyi szobrászművész készíti. Megvalósítására eddig csaknem hétmillió forintnyi adomány gyűlt össze, s jelentős pénzbeli támogatást vállalt Mór önkormányzata is. Az alkotást várhatóan augusztus 26-án avatják fel - mondta Fenyves Péter polgármester.
Az emlékév rendezvénysorozatának fővédnökségét Orbán Viktor miniszterelnök vállalta.
Az év hátralevő időszakában több kisebb program mellett két jelentős rendezvényre kerül sor. Az egyik Wekerle Sándor szobrának avatása lesz, a másik pedig az a Kárpát-medencei közgazdász találkozó, amelyet várhatóan május közepén tartanak majd meg.