Az előadást 18:00 órai kezdettel vetítés előzi meg, amelyen ?Bartók színpadi művei Kocsis Zoltán vezényletével? címmel a Művészetek Palotája dokumentumfilmjét tekinthetik meg a koncertjeggyel rendelkezők. A felvételen Bartók ?A Kékszakállú herceg vára? című operája látható Káel Csaba rendezésében, közreműködik Szántó Andrea, Bretz Gábor és Mécs Károly, valamint ?A csodálatos mandarin? című pantomimje, amelyben a Pécsi Balett táncművészei közreműködnek Vincze Balázs koreográfiájával. A Nemzeti Filharmonikusokat Kocsis Zoltán vezényli.
?Emlékét nem lehet méltóbb módon ápolni, mint úgy, hogy az általa felállított mércét szem előtt tartva vesszük ki minden nap hangszerünket a tokból, és igyekszünk a zeneszerző akaratát a lehető leghívebben életre kelteni. Halálának napján minden évben hangversennyel emlékezünk meg róla. Azt reméljük, hogy úgy tesszük mindezt, hogy annak Ő is örülne. A zeneirodalom remekműveit méltó módon tolmácsolva, egyszersmind ifjú tehetségeket bemutatva. Bízunk benne, hogy odafentről hallgatva Zoli elégedetten bólint majd? ? mondja Hamar Zsolt, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar zeneigazgatója.
Chopin örök szépségű f-moll zongoraversenyét a nemrég még csodagyerek, mára kamaszkorba ért Boros Misi előadásában hallhatjuk., a nagyközönség részére 2014-ben, a Magyar Televízió által megrendezett klasszikus zenei tehetségkutató, a Virtuózokban vált ismertté. Az elmúlt négy évben több, mint 150 koncerten játszott, a világ számos részén koncertezett már, kimagasló tehetségét, elbűvölő személyiségét olyan mesterek méltatták, mint Plácido Domingo és Vásáry Tamás. 2016-ban Junior Prima Díjjal ismerték el eredményeit. Chopin 1829-ben, huszadik életévének betöltése és tanulmányai befejezése előtt komponálta szerzeményét. A mű ajánlása Delfina Potockának, Chopin egyik párizsi zongorista tanítványának szól. Chopin fiatalkori kompozíciói hatásosabb, nyíltabban virtuóz művek, mint a későbbi karakterdarabok. Az életmű első harmadát áttekintve feltűnhet, hogy hat zenekar-kíséretes zongoramű, két sorozat virtuóz etűd, briliáns variációsorozatok és rondók mellett két, a zongorát előtérbe helyező kamarazenei alkotás is ekkor keletkezett. Ezekkel a művekkel tette le névjegyét a huszonéves lengyel zeneszerző a nemzetközi zeneélet akkori központjában, a zongoratitánoktól hemzsegő Párizsban.
Antal Mária nevét bizonyára kevesen ismerik; Nagy Britanniában élő zeneszerző, aki a Zeneakadémián szerzett diplomát. Itt elhangzó kompozícióját, Az Áramlatot, Csíkszentmihályi Mihály ma már klasszikus munkája, a Flow-élményről írt könyve és gondolatai ihlették; a darab műfajilag talán a szimfóniához áll legközelebb, tételeinek címe pedig: Fókusz, Világosság és Időtlenség, Eksztázis.
A koncert második részében felcsendülő mű szerzőjének magyarországi ismertségét különösen a szívén viselte Kocsis Zoltán; Rachmaninov 1913-ban komponált, de méltatlanul keveset játszott Harangok című műve nagyszabású kórusszimfónia négy tételben, az utolsóban a gyász megrendítő harangkondulásaival. Az Edgar Allan Poe versére készült alkotás megszólaltatásában a Nemzeti Énekkar mellett nagyszerű énekes szólisták, Balga Gabriella, Fekete Attila, Anatolij Fokanov működnek közre.
PROGRAM
2018. november 6., kedd, 19:30 Müpa
Chopin: f-moll zongoraverseny, op. 21.
Antal Mária: Az Áramlat
Rachmaninov: Harangok
Km.: Balga Gabriella ? szoprán, Fekete Attila ? tenor, Anatolij Fokanov ? bariton, Boros Misi ? zongora
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Hamar Zsolt