Emlékhelyet választhat a közönség

Egyéb

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte: Magyarország kormánya nagyon fontosnak tartja az első világháború eseménysorozatot ? így az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság létrehozását is. Fontos az is, hogy megemlékezzünk az első világháború hősi halottairól ? Európa-szerte megvan ennek a központi emlékhelye, sőt vidéken is találunk emlékműveket, míg a fővárosban ez még hiányzik, most ezt szeretnék pótolni. Megjegyezte: az első világháborúban kétszer annyi ? 662 ezer ? katona esett el, mint a második világháborúban, hadifogságba 743 ezer katona esett, sérülést pedig 734 ezren szenvedtek.

A meghirdetett pályázatra félszáz pályamű érkezett, melyekre a mai naptól, tehát április 26-tól május 10-ig a közönség voksolhat. ?Ennek a szavazásnak a célja, hogy ráirányítsuk a figyelmet az első világháború százéves évfordulójára. Aki ugyanis életét adta a nemzetért, az méltán tarthat igényt a nemzet kegyeletére? ? emelte ki Rétvári Bence. Az ötletpályázat során olyan helyszíneket vártak a bizottság tagja, amelyet a legtöbben alkalmasnak találnak arra, hogy felállítsák oda az emlékművet.

 

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: nehéz feladat olyan ötlettel előállni, amely egyrészt szem előtt tartja a 21. századi igényeket, ugyanakkor megfogalmazza a szörnyű tragédia súlyát. A főigazgató hangsúlyozta: ez ötletpályázat, ami nem azt jelenti, hogy ebben a formában, a pályázó által megjelölt helyszínen meg is fog valósulni a nyertes mű. ?Az emlékbizottság ötleteket gyűjt, ezt követően dönt arról, hogy milyen emlékmű is fog elkészülni a következő egy-két év során? ? tette hozzá Schmidt Mária. Mint fogalmazott: fontos, hogy a leendő emlékmű lehetőséget adjon az áldozatok név szerinti megjelenítésére. Az áldozatokat gyűjtését egyébként az emlékbizottság is végzi.

Szavazni a www.emlekhelypalyazat.hu oldalon lehet, azt pedig, akinek az ötlete a legtöbb szavazatot kapja, díjjal jutalmazza az emlékbizottság.

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond