Emlékmű a Jászszentandrásnál lezuhant katonai repülősöknek

Kultpol

Az elhunyt négy angol és egy dél-afrikai katona tiszteletére készült emlékmű egy betonalapzatba ágyazott embermagasságú diófacsonk, amelynek ágaira áldozatok neveit őrző bronztáblákat helyeztek - mondta el Banka Ferenc polgármester. A bronztáblák előállítási költségét a helyi képviselők adták össze. A településvezető tájékoztatása szerint az emlékművet augusztus végén avatja fel Szekeres Imre honvédelmi miniszter. Az eseményre meghívót küldtek a budapesti brit és a dél-afrikai nagykövetségre is, a visszajelzések alapján a két ország képviselői jelen lesznek az ünnepségen.

A katonai repülőgép lezuhanásának körülményeit a hadtörténelem iránt érdeklődő Dávid Áron helyi képviselő derítette ki. Az átnézett dokumentumok szerint az angol légierő gépei 1944. augusztus 22-én azt kapták parancsba, hogy támadják meg Budapestet és miskolci rendező pályaudvart. A szóban forgó repülő az olaszországi Foggia melletti Tortonella nevű repülőtérről szállt fel, és feltehetően még célpontja elérése előtt találatot kapott, úgy repült tovább. A Wellington Mk X típusú bombázó a jászsági falu felett felrobbant, darabjai szétszóródtak, és több tanya udvarába is beestek.

A katonákat a jászszentandrási temetőben kaptak nyughelyet. A legénységből a pilóta V. W. Westlake főhadnagy, a navigátor W. E. Guy  törzsőrmester, a bombakezelő F. R. White hadnagy, a rádiós/légi lövész F. Smith törzsőrmester, míg a másodpilóta/légi lövész R. Brown törzsőrmester volt. A háború után a holttesteket exhumálták, és Solymárra, az angol katonai temetőbe szállították, a sírok mai napig ott találhatók. A repülőgép egyes darabjait a település lakói hasznosították, hiszen a háború miatti nehéz gazdasági helyzetben egy csavar is értéknek számított. Az ásó néha még most is a felszínre hoz kisebb fémlemezeket, csavarokat, bombaszilánkokat.