Emlékmű a magyar Vöröshadsereg cseh áldozatainak

Kultpol

"A kőhalom valójában az egykori csehszlovák hadsereg 30. gyalogos lövészezrede azon 67 katonájának az emlékét őrzi, aki 1919 júniusában a magyar Vörös Hadsereggel vívott harcokban esett el a mai Kelet-Szlovákia területén" - mondta az MTI tudósítójának Jirí Junek, a Vysoké Mytóban működő Regionális Múzeum igazgatója.

A mintegy 2,5 méteres síremlék kőhalmot a Vysoké Mytóban állomásozó 30. gyalogos lövészezred kezdeményezésére 1923-ban emelték. Ezt a gyalogos lövészezredet röviddel Csehszlovákia megalakulása után, 1918 végén küldték az egykori Felső-Magyarországra, hogy védje az újonnan alakult országot, amelynek határai és az államhatalom is még nagyon bizonytalanok voltak. A Magyar és a Szlovák Tanácsköztársaság megalakulása után ez a gyalogezred Eperjes és Kassa környékén harcba keveredett a Vörös Hadsereggel. A harcokban 67 csehszlovák katona esett el, s az ezred nekik állított 1923-ban emlékművet - fejtette ki a történész.

Az 1948-es kommunista hatalomátvétel után az emlékmű ideológiailag "elfogadhatatlannak és károsnak" minősült, ezért az akkori hatalom az eredeti feliratokat levetette, és a kőhalmot az I., valamint a II. világháborúban elesett katonák emlékművévé keresztelte át. "Múzeumunk az idén kezdeményezte, hogy Csehszlovákia megalakulásának 90. évfordulója alkalmával adjuk vissza az emlékmű eredeti formáját és eszmei tartalmát. A síremlék kőhalmot ezért felújítottuk és visszakerültek rá az eredeti feliratok és díszítések is. Ezt az emlékművet lepleztük le csütörtökön" - szögezte le Jirí Junek.

Elmondta: a regionális múzeum részletesen foglalkozott a Vysoké Mytóban állomásozó 30. csehszlovák gyalogos lövészezred történetével. Néhány éve a kutatás során mintegy 160 darab fényképfelvételt is találtak. Ezek a felvételek az ezred 1918-as és 1919-es szlovákiai tevékenysége során keletkeztek, s bizonyára a magyar történészek számára is érdekesek lehetnek.