A Stremeny Géza szobrászművész által tervezett emléktáblát a színművész születésének 85. évfordulója alkalmából egykori lakóháza, a Darabos utca 4. szám alatti társasház Hunyadi utcai homlokzatán leplezte le Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója és Hegedűs D. Géza, a MASZK Országos Színészegyesület elnöke.
A táblaavatót megelőző, a helyi Déri múzeumban rendezett megemlékezésen, amelyen ott volt Kóti Árpád özvegye is, elsőként Vidnyánszky Attila, a debreceni Csokonai Színház egykori igazgatója személyes hangvételű felszólalásban idézte fel az együtt töltött éveket.
Itt van velünk, nagy mozdulatai, gesztusai velünk élnek, gyarapítják a színházi anekdotahalmazt" – mondta a színigazgató, aki szerint a kiváló színész, Kóti Árpád jól példázza „a nagy magyar vidéki színész sorsát", amely „egyszerre csodálatos és tragikus".
Vidnyánszky szerint csodálatos abból a szempontból, hogy debreceni volt, jól érezte magát a városban, szerették őt, ugyanakkor tragikus, mert a városon kívül kevésbé ismerték. Ez jelzi a magyar színész helyét a társadalomban, ami nem megfelelő, amin változtatni kell - fűzte hozzá a Nemzeti Színház vezetője.
„Árpádnak sikerült élete végén megfelelő díjakban részesülnie" – utalt Vidnyánszky a Kossuth-díjra és a Nemzet Színésze elismerésre, majd úgy jellemezte Kóti Árpádot, hogy „"különleges, legendás színésze volt az országnak".
Vidnyánszky Attila fontos programnak nevezte a Nemzeti Színház és a MASZK közös törekvését, hogy emléktáblát állítsanak kiváló magyar színészeknek, hogy „e csodálatos emberek emléke megmaradjon a hazájukban".
Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színész, rendező, a MASZK elnöke felidézte, hogy 1967 és 1971 között debreceni középiskolásként látta először színpadon Kóti Árpádot, aki már akkor nagy hatással volt rá. „A hűség alapvető emberi tulajdonság" – mondta arra utalva, hogy Kóti 1963-től haláláig a Csokonai Színházban dolgozott, és hatalmas életművet hagyott hátra: csaknem kétszáz szerepet formált meg pályafutása alatt.
Csikos Sándor, a Csokonai Színház Jászai-díjas művésze a Kóti Árpáddal közösen megélt sztorik közreadásával idézte fel egykori barátja emlékét, Gemza Péter, a színház jelenlegi igazgatója a társulat örökös tagjára emlékezett a hozzá köthető anekdotákat felidézve.
A megemlékezésen levetítették a Kóti Árpádról készült portréfilmet.
Nyitókép: Kóti Árpád a debreceni Csokonai Nemzeti Színház öltözőjében. Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt