Az emlékülés Chernel István, a hazai ornitológia egyik legkiemelkedőbb alakjának tiszteletére jött létre, születésének 150. évfordulója alkalmából. Az eseményt a Földművelésügyi Minisztérium és Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya közösen szervezte, helyszínéül pedig az MTA Székháza szolgált, június 4-én.
A jelenlévőket Faragó Sándor, az MTA doktora köszöntötte és méltatta Chernel István munkásságát. ?Minden tudományterületnek, minden szaknak elemi érdeke, hogy felmutassa a történelmük során működő nagyokat, akikre személyekként és tudósokként is lehet építeni. Chernel István ilyen ember és tudós volt.? Az első beszédet Németh Tamás, az MTA rendes tagja, osztályelnök tartotta. Elsősorban annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a jövő építésének érdekében fontos a múltbéli hagyományok és értékek őrzése, amely sajnos egyre inkább kezd kikopni a ma társadalmából.
Utána L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára vette át a szót. Kiemelte, hogy Chernel nem csak ornitológusként, hanem magánemberként is kiemelkedő, erkölcsös személyiség volt. ?Számomra mindig fontos az is, hogy egy tudós életműve mögött milyen ember, karakter húzódik meg, ki az, akit a tudományáért nagyra tudunk értékelni. Műveiben számtalanszor olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek nem szigorúan természettudományosak, hanem az emberi motivációt taglalják.?
A beszédek sorát V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára zárta. ?Egy ilyen emlékülés alkalmas lehet arra, hogy összefogja a természetet ismerő, tisztelő, őrző embereket és közösségüket.? Bár Chernel csupán hat évig volt a Madártani Intézet vezetője, és fiatalon, 52 évesen vesztette életét, de a munkásságra teljes mértékben igaz, amit a Magyar Tudományos Akadémia az esemény mottójául választott: lélekkel teljesítette hivatását.
A köszöntők után az érdeklődők előadásokat hallgathattak meg Chernel István munkásságáról és életéről.
Fotó: Csákvári Zsigmond