Minden nemzet a saját értékein keresztül értelmezhető legjobban. Magyarország különösen nagy figyelmet fordít hungarikumai megismertetésére. Szeptember 7-én az értékfeltárás eredményeit összegző szakmai konferenciával együtt a Kárpát-medencei magyar értékekbe betekintést engedő IV. Magyar Értékek Napját a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége, a Népfőiskola Alapítvány és a Nemzeti Művelődési Intézet tartja meg.
Húszéves előkészület után fogadta el az Országgyűlés a magyar értékekről és hungarikumokról szóló törvényt. Ennek szellemében alakult meg a Hungarikum Bizottság, hogy a hungarikummozgalmat segítse – mondta Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke a csütörtökön megtartott sajtótájékoztatón.
Dr. Pesti Imre országgyűlési képviselő, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége elnöke elmondta, hogy az is a feladatuk, hogy a ma születő új értékeket is segítsék. A szövetség az értékeket határon túl is igyekszik közvetíteni – emelte ki. Örülök, hogy olyan konferencia megrendezésére kerül sor, amelynek lényegét a megtartó értékeink adják. Nem mi tartjuk meg az értékeinket, hanem azok tartanak meg bennünket – vélekedett, majd hozzátette, ez a hozzáállás a nemzet jövőbeni sikeréhez vezet.
Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője szerint 2012-ben jelentős változás történt a kultúra területén, és lehetőség nyílt kis közösségek szerveződésére. Önmagában már az hungarikum, hogy ez megvalósulhatott. Megjegyezte, hogy 2019-ben a települési értéktárak vezetőit hívják meg a Pesti Vigadóba szervezett konferenciára.
A Kultúra.hu-nak Závogyán Magdolna elmondta, hogy a magyar értékek külföldi fogadtatása általában rendkívül pozitív: egyrészt a külföldiek mindig rácsodálkoznak, hogy mennyi egyedi dolog lelhető fel Magyarországon, másrészt nagyon szeretik azokat. A sokszínű magyar kultúra megmutatkozik a tárgyi eszközökben, a szokásokban, a szellemiségben. Ha csak a táncházmozgalmat vagy a magyar néptáncot nézzük, talán nincs a világnak olyan pontja, ahol ezekre a hagyományokra ne reagálnának pozitívan – hangsúlyozta.
Kifejtette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a fiatalabb korosztályok is nyitottak legyenek a magyar értékek iránt. Az online jelenlét mellett a Nemzeti Művelődési Intézet rengeteg energiát fordít arra, hogy ezeket élővé tegye, hiszen a hagyományok ápolásán túl a hagyományok megélése is kiemelten fontos – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy az oktatásban is érdemes lenne-e megjelennie az értékeknek, akár identitásmegőrzés, identitásépítés céljából, határozott igennel felelt. Veszprém megyében kísérleti jelleggel most indítottunk el egy olyan programot, amely kapcsán már a köznevelési intézményekkel stratégiai együttműködési megállapodásban tananyagokat is fejlesztünk. Azt várom ettől a mintaprojekttől, hogy a jövőben nem csak egy megyére kiterjedően, hanem országos szinten is lehetőséget tudjunk nyújtani az oktatási intézményeknek, hogy a tananyagaikba ezt beépítsék – emelte ki.
Lezsák Sándor arról, mit veszítene a világ, ha a magyar értékek hirtelen eltűnnének, úgy vélekedett, hogy a világörökség részének tekintett itthoni értékek ugyanúgy hiányoznának, mint minden más nép kultúrája, hagyománya, történelme. Nem csak a magyar, hanem valamennyi kultúra teljes egység, de átfedések vannak egy-egy nép között – vélte. Számára valamennyi hungarikum azonos fontossággal bír, azonban kiemelné közülük a védőnői hálózatot, amely jól működő, nemzetközileg egyedülálló, magyar vívmány.
A Magyar Értékek Napján rengeteg színes és ismeretterjesztő program várja a közönséget, a porcelánfestéstől egészen a táncházmozgalom történetének megismeréséig.
Fotók forrás: https://nmi.hu/