A 210 éves együttes 2021-ben a hazai együttesek közül elsőként kapott felkérést arra, hogy évadonként két koncertet adjon a zene fővárosában, a bécsi Musikverein Aranytermében, az évtizedes múltra visszatekintő Musik der Meister sorozatban. Wrocławban, Alsó-Szilézia tartomány fővárosában, a Közép-Európa egyik legnagyobb kulturális központjaként működő Nemzeti Zenei Fórumban is eleget tett meghívásának a társulat, fellépését pedig a Wroclawi Filharmonikusok pécsi vendégjátéka követte. Az eszéki kulturális élet vezetőivel élénk szakmai kapcsolat épült ki, és a zenekar menedzsmentje részt vett a rotterdami Classical Next nemzetközi konferencián.
A pandémia ellenére a zenekar megtartotta minden bérletes és ünnepi hangversenyét mind a Kodály Központban és a pécsi bazilikában, mind a Müpában, eleget tett hazai meghívásainak, részt vett a Pécsi Nemzeti Színház zenés produkcióinak előadásában, együttműködött a Pécsi Tudományegyetemmel. Felléptek az Ördögkatlan Fesztiválon, elindították a Kodály Aperitif sorozatot, több mint 130 köztéri kamarakoncertet adtak a Dél-Dunántúlon.
A zenekar a gyerekek számára online beavató Babzsák és Csigaház koncerteket vett fel és osztott meg díjmentesen a világhálón, valamint személyre szabott, egyedi, gyerekeknek szóló szoftvereket fejlesztett, emellett két egyedi fejlesztésű program keretében az általános iskolások találkozhattak új formában a zenekarral. Két koprodukciós előadás is született a legfiatalabb közönségnek: A diótörőben a Pécsi Balett, a Háry Jánosban a Bóbita Bábszínház művészei működtek közre.
Jó néhány nemzetközi hírű művésszel koncertezett a zenekar. A magyar klasszikus zene napján bemutatták a felkérésükre megalkotott, a pandémia miatt megcsúszott Trianon-évfordulóra komponált Gyöngyösi Levente–Visky András-művet. Bertók László verseire új szimfonikus zenekari mű megírására kérték fel Balogh Máté zeneszerzőt.
Nyitókép: a Pannon Filharmonikusok a Musikvereinban. Fotó: Dékány Zsolt