Évszázados emlékek a csökmői református templomban

Kultpol

(MTI) - A templom felújítása májusban indult, a toronyban pedig két bádog szelencét találtak. A település lakói az 1756-ban épült templom minden felújításkor hagytak emlékeket az utókorra - mondta el Kiss István helyi református lelkész. Az épületet többször is átépítették, a torony pedig 1860-ban készült el. A most talált, 1927-es feljegyzések szerint akkor is tettek szelencét az épületbe, de a benne elhelyezett tárgyak többsége a rossz szigetelés miatt 1927-re megsemmisült. 
    

A két kapszulában talált tárgyak között a legrégebbi egy 1662-es ezüst "Leopold-veretű" pénzérme Szűz Mária portréjával. Találtak még 1807-es rézpénzeket és Kossuth-bankókat is, de a tárgyak többsége a 20. század elejéről származik.
    
A csökmőiek mindenről pontos leltárt csatoltak az utókor számára, az adakozók és a felújítást végzők névsorát sem kifelejtve. Találtak 1927-es újságokat, közte a Pesti Hírlap akkori kiadásaival, az 1926-os népmozgalom adatsorát, a templom felújítási szerződését és az egyházi élettel kapcsolatos feljegyzéseket is. 
    
Különlegesség volt az "izenet a múltból, melyet átadunk a jövendőnek" kezdetű többoldalas levél. Ebben a falu lakói a mindennapjaikról értekeztek és leltárt adtak minden elhelyezett emlékről.
    
Kiss István elmondta: mindent dokumentáltak, mindenről fénykép, fénymásolat és videofelvétel készült. Ezt követően gondosan visszahelyezték azokat a kapszulákba és a templomtoronyba immár egy 2011-es fém hengerrel együtt kerültek vissza. 
    
Csökmő mai lakói helyi és országos újságokat, napjaink fizetőeszközeit, önkormányzati és egyházkerületi adatokat és a falu mindennapjait bemutató fotósorozatot hagynak örökül a "jövendőnek".