Ez nem egy átlagos talentumkereső

Egyéb

Miért vágtatok bele a Cseh Tamás Programba? Honnan értesültetek a pályázatról?
Az értesülés forrására pontosan nem tudunk visszaemlékezni, de elég sok helyről jött az infó, hogy itt egy remek előrelépési lehetőség induló zenekarok részére. Egy cseppet szkeptikusak voltunk már a tehetségkutatókkal kapcsolatban, de rövid puhatolózás után világossá vált számunkra, hogy ez nem egy átlagos talentumkereső, nekünk kifejezetten erre van szükségünk. Sajnos a felismerés az utolsó pillanatban történt, úgyhogy az első turnusról pont lecsúsztunk, így tűkön ülve vártuk a következőt, amelyre legalább bőven volt időnk készülni.


12118696_729858910479824_3196064796505716312_n


Zenétekben egészen különleges kombinációk jelennek meg, főként a metál és az elektronikus vonal összefonódása. Hogyan forrott ki bennetek a banda arculata? Ki mit hozott magával a közösbe?
Danival (basszusgitár/vokál) és Zolival (dob) már jóval a Planet Void előtt együtt zenéltünk. Többnyire a 90-es évek keményvonalas zenéin nevelkedtünk és ez is határozta meg a korai projekteket. Később csatlakozott hozzánk Csabi (ének) és Ádám (gitár), ők is hasonló irányból jöttek. Én személy szerint nagy rajongója vagyok az intelligensebb elektronikus zenéknek, illetve a filmzenéknek is, de összességében ? néhány irányzat kivételével ? szeretek mindent, ami igényes. Ennek a hozzáállásnak köszönhetően untam rá arra, hogy egyszerű gitárzenét játsszam, függetlenül attól, hogy alapvetően gitáros vagyok. Úgy éreztem, itthon nem sok olyan zenekar van, amely hasonlítana az én kedvenceimre és az elmúlt pár év tapasztalatai alapján rá is jöttem, hogy ez minek köszönhető: egyrészt igencsak körülményes hazai színpadon megszólaltatni egy ilyen cuccot; másrészt pedig azokon az anyagokon, amelyeket én referenciának tűztem ki, hónapokig, akár évekig is agyaltak nagyon okos arcok és ezen a ponton jött be a képbe Schram Dávid.


Több év kellett hozzá, hogy nagyjából kiforrjon, mi az, ami működik és mi az, ami kevésbé. Az elsődleges szempont az volt, hogy ne korlátozzuk be magunkat egy egyszerű dob/basszus/gitár/ének hangszerelésbe, hagyjunk teret minél több lehetőségnek. Abszolút nyitott vagyok mindenre (a jó ízlés keretein belül), nyilván egy tangóharmonika normál esetben nem játszik, de amíg az atmoszféra egységes, bármi szóba jöhet.


Ebből már leszűrhettétek, hogy a hangszeres részért én vagyok a felelős, a szövegeket ellenben Dani hozza. És ehhez az egészhez adja hozzá mindenki az egyedi stílusjegyét élőben.

Egy korábbi interjúban meséltetek a New Hungarian Tide mozgalomról. Mit érdemes erről tudni?
Ez még kialakulófélben van. Az alapkoncepció az volt, hogy kicsit közelebb hozza egymáshoz a hozzánk hasonló újabb vonalas zenekarokat. Elég nehéz egyedül érvényesülni itthon, ezt, gondolom, más bandák is észrevették. Eddig egy estét toltunk le New Hungarian Tide Eve címszóval a Nova Prospect és a FLATBAND zenekarok társaságában, és elég jók voltak a visszajelzések, rendszeresítenünk kéne az ehhez hasonló zendüléseket. Ez akár kinőhetné magát valami olyasmivé, mint ami régebben a BPRNR volt.


12042790_720074108124971_4369035598799537110_n


A program feltételei között szerepel egy kislemez megjelentetése is, amelyen már a pályázat elnyerése előtt elkezdtetek dolgozni. Hogy álltok vele?
Így van, Dáviddal 2014 decemberében kezdtük el átnézni azt az öt dalt, amelyet rögzíteni akartunk. Most tartunk ott, hogy lassan el tudja kezdeni keverni az anyagokat, a hangszerek nagy része már fölment. Természetesen erre a pontra lényegesen rövidebb idő alatt el tudtunk volna eljutni, ha csak ezzel foglalkoznánk főállásban, de ezt sajnos a jelen helyzetben nem tehetjük meg. A pre-production fázis emésztette föl a legtöbb időt, volt olyan dal, amely rengeteg változáson ment keresztül a demó verzióhoz képest, némelyik pedig kevesebben. Bele sem merek gondolni, mennyi munka lesz majd egy nagylemezzel, de a lényeg az, hogy már kezdjük látni a fényt az alagút végén.

Nemrég elkészültek a fellépő jelmezeitek. Milyen instrukciókat adtatok meg a tervezés során?
Sajnos a végleges verziót még nem volt szerencsénk látni, de a víziónk egy utópisztikus világképbe passzolt bele. Koszos anyagok, fura, egyedi dizájnok, semmi kirívó, csak a zene hangulatát akarjuk nyomatékosítani vele. Ennek tervezésében segített nekünk Köhler Ági, akinek hatalmas köszönet jár mindenért, a gúnyák a saját ruhamárkájának (ASHES) neve alatt készültek el.

Munkátokat Schram Dávid producer kíséri figyelemmel, a Cseh Tamás Programban pedig megkaptátok mentornak Oláh Szabolcsot. Ők miben tudják számotokra a legnagyobb segítséget nyújtani?
Dávid jelenléte olyan szintre emelte a produkció színvonalát, amelyre álmunkban sem gondoltunk volna. Őszintén szólva fogalmam sincs, mi tévők leszünk azután, hogy ő nyáron kiköltözik Kanadába. Nem hinném, hogy itthon bárki a helyébe tudna lépni, úgyhogy, ha körülményesen is, de folytatni fogjuk a közös munkát. Az eddigi produkciói, illetve a megegyező zenei ízlésünknek köszönhetően nyilvánvaló volt, hogy ő a megfelelő ember erre a célra. Idejét és energiáját nem sajnálva abszolút a sajátjának tekinti a projektet. A másfél éves közös munka alatt rengeteg dolgot tanultam tőle, abszolút mesterként tekintek rá. Mindemellett ügyel az egészségünkre is, masszív mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk a sessionök során.


Oláh Szabi főleg a Cseh Tamás Programmal kapcsolatos ügyeket intézi. Jelen pillanatban is néhány nyári fesztiválra próbál eljuttatni minket, ez viszont nem könnyű feladat minőségi hanganyag hiányában. Ezek mellett segít gazdálkodni a támogatásunkkal.


10271570_470665109732540_6633747931520722146_n
Fotó: Totisz Tamás


Milyen szakmai kapcsolatokat, barátságokat köszönhettek a lehetőségnek?
Már az nagy szó nekünk, hogy egy ex- és egy jelenlegi FreshFabrikos zenésszel is együtt dolgozhatunk. Sőt múltkor egy szintén ex-FF-es arc, a Very Bad Things énekes, Somlai Tamás ugrott be a lemezjátszójával egy session erejéig.


Most még kicsit a stúdiózós, barlanglakó stádiumban vagyunk. Ritkán koncertezünk sajnos, most jelenleg egy betegség miatt kell kihagynunk hónapokat, de ha idővel belevágunk, talán jobban ki fog nyílni a világ számunkra. Néhány CSTP-zenekarral lebratyiztunk, de például Uzipovékkal már egy ideje jóban vagyunk.

Mik a terveitek a nyárra?
Ahogy azt korábban is említettem, néhány kisebb fesztiválmegjelenés esedékes, a nagyobbakról sajnos már lecsúsztunk, jövőre nagyobb esélyünk lesz a már kész kislemez birtokában. Hátra van még egy videóklip forgatása is, ezt nyár elején fogjuk megtolni, közben pedig folyamatosan íródnak az új zenék és készülünk a klubszezonra.

Végh Nóra