Ezüst kincseket találtak Pompejiben

Kultpol

Olasz régészek hétfőn mutatták be a restaurált műremekeket, amelyeket i.sz. 79-ben menekülése közben sikertelenül próbált magával vinni egy pompeji-i lakos. A kézzel készült serlegeket, tálcákat és tálakat egy könnyű kosárba tette be a Vezúv kitörése elől menekülő tulajdonos. "Valószínűleg menteni próbálta magát és azt a 20 ezüst tárgyat" - mondta el Pompeji régészeti felügyelője, Pietro Giovanni Guzzo. "Ám a kitörés utolérte és megölte" - mesélte a régész egy Rómában tartott konferencián a restaurált tárgyak bemutatóját követően.


Egy Pompejihez közeli új autópálya építési munkálatai során 2000-ben bukkantak a kosárra, amelyet a benne menekített ezüsttárgyakkal együtt tökéletesen konzervált a vulkáni hamu és sár. A régészek ekkor óvatosan kiemelték a megkövesedettnek tűnő kosarat (amely leginkább egy földlabdára emlékeztetett), és röntgennel világították át, hogy megtudják mit tartalmaz. Az elmúlt öt év során gondosan restaurálták a négy kiló ezüst tárgy minden darabját. A menekített kincs négy kisebb tányérból, négy serlegből, négy nagyobb serlegből, egy tálcából, egy kanálból és két - kalapács kezű figurákat ábrázoló - vázából áll.


Rocco Buttiglione kulturális miniszter szerint a felfedezés az olasz múlt megismerésének egyik fontos kulcsa lehet, és egyben a közmunkák előtti megelőző régészeti feltárások fontosságára is példát mutathat Olaszországban.

Guzzo szerint "A lelet segíthet megérteni Pompejit, mert az nem csak a freskókról és a tragédiáról, hanem egyfajta életstílusról is szólt, amelyet a lelet alapján közelebbről is megismerhetünk". Arra a kérdésre, hogy a készlet tulajdonosa megszökhetett-e volna a tragédia elől, ha nem próbálja menteni az ezüstöt, Guzzo szerint "nem tudjuk a választ. Pompejiben 2000 csapdába esett ember maradványait ismerjük, ám a város lakossága 10-15000 fő lehetett, így sokaknak sikerülhetett a menekülés".


Pompei ma a világ egyik leglátogatottabb turisztikai helyszíne, ahol mostanáig négy étkészletet találtak a régészek: a legutolsó 75 évvel ezelőtt került elő.