Az öt, döntőbe jutott pályamű közül Fabricius Anna kiállításterve nyerte el az idén második alkalommal meghirdetett díjat: a bruttó 1,5 millió forintot új mű létrehozására fordíthatja a nyertes művész.

Az elismerésre a huszadik századi avantgárd művészet jelenségeit vizsgáló vagy korszerűen újraértelmező tervekkel lehetett pályázni. A pályaművet a Kassák Múzeum mutatja be önálló kiállítás formájában 2024-ben.

A díjnyertes kiállításterv címe Home is Where Work is, amelyben a művész – korábbi alkotásaihoz hasonlóan – a munka témakörével foglalkozik. Ahogy pályázatában írja, „egyre többek számára a munka egyszerre szigorú kényszer és a magasabb szintű egyéni vagy családi boldogság akadálya. A munka már nem összekapcsol és közösséget formál, hanem izolál és magányossá tesz”. Fabricius Anna installációjában a fő hangsúly nem a munka fogalmán vagy a munkával kapcsolatos dilemmákon van, hanem egy messzeható következményen, a transznacionális család összetett jelenségegyüttesén. A művész fotóin és videómunkáiban olyan emberek élethelyzeteit mutatja be, akik családjuktól távol kényszerülnek élni és dolgozni azért, hogy az otthon maradottak jelenét és jövőjét biztosíthassák. Megfogalmazása szerint: „a velük aktív együttműködésben készült, egyszerre megrendezett és improvizatív fotó- és videómunkák a beilleszkedés, az elfogadás, az önfeláldozás, a hiányérzet és a családszeretet személyességén keresztül” vizsgálják a témakört.

Fabricius Anna fotósorozataiban, videóiban régóta foglalkozik a munka témakörével és ennek különféle kulturális vonatkozásaival. Munkamódszere nem a klasszikus értelemben vett dokumentarizmus, hanem inkább a „kibillentés”, amit a megrendezettség segítségével ér el. Szereplőinek kimozdítása megszokott pozíciójukból a befogadói tekintetet is kibillenti.

Fabricius Anna DLA fotó -és videóművész (1980) Budapesten él és dolgozik. Doktori fokozatát 2015-ben szerezte meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Munkái számos hazai és külföldi kiállításon, fotófesztiválon szerepeltek, pélául a budapesti Ludwig Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában, a PHotoEspañán, a Paris Photón, a Lodz Photo Festivalon vagy a Museum of Modern and Contemporary Artban, Rijekában. Fabricius a kortárs magyarországi fotóművészet egyik legtöbbet utazó, rezidens programokon rendszeresen résztvevő alkotója, aki 2012-ben dolgozott a bécsi MQ21-ben, 2015 őszét az Residency Unlimited rezidenseként New Yorkban töltötte, 2016-ban Lengyelországban, 2018 elején Tajvanon dolgozott, 2021-ben a drezdai Ostrale Biennale résztvevője volt. Fotósorozatai több hazai gyűjteményben megtalálhatóak. 2021-ben Magyar Szabvány sorozata bekerült a budapesti Ludwig Múzeum állandó gyűjteményébe. 2009 óta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem óraadó tanára.

A Kassák kortárs művészeti díjat Dr. Argay István orvos és műgyűjtő mint alapító és a Petőfi Irodalmi Múzeum – Kassák Múzeum mint intézményi együttműködő hozták létre 2022-ben kortárs képzőművészeti alkotások születésének ösztönzésére. A kezdeményezéshez kiemelt patronálóként 2023-ban a Rechnitzer-gyűjtemény is csatlakozott. A projekt koordinátora az Interart Alapítvány.

Forrás és fotó: Kassák Múzeum