Mindkét átokban közös, hogy egy görög alvilági isten, valószínűleg Hekaté látható a feliratokon, amint hajából kígyók jönnek elő, hogy ? vélekedik a kutató ? lecsapjanak áldozataikra. További közös jellemvonás, hogy mindkét átok görög nyelvű invokációt tartalmaz, hasonlót ahhoz, mint amivel Hekatéhoz "fohászkodtak" az emberek.
A főleg latinul, ólomtáblára íródott átkokat két különböző ember jegyezhette fel a Római Birodalom vége felé. Mindkét feliratot 2009-ben, a bolognai Museo Archeologico Civicoban fedezték fel, ahová vásárlás útján kerültek még a 19. században. A kutatók nem tudták, hogy a táblák honnan származnak, de a rajtuk elvégzett vizsgálatok során végre kiderült, hogy az átkok kiket is sújtottak.
Az egyik célszemély egy római szenátor, Fistus volt, a másik pedig egy Porcellónak nevezett állatorvos ? érdekesség, hogy a latin porcello magyarul disznót jelent. Celia Sánchez Natalías, a Zaragozai Egyetem doktorandusza szerint véletlen egybeesésről lehet szó, a férfit ugyanis valóban Porcellónak hívhatták. "Az átoktábláknál egyetlen dologra kellett nagyon odafigyelni, hogy az "áldozatot" a lehető legpontosabban nevezzék meg" ? közölte.
Sánchez Natalías nem tudta megmondani, hogy kinek és miért állhatott ez érdekében ? egyaránt elképzelhető egy személyes és egy szakmai jellegű vita is. "Talán egy olyan ember lehetett, akinek lovát, vagy bármilyen állatát Porcello ölhette meg véletlenül egy általa kínált orvossággal" ? adott egy lehetséges magyarázatot a kutató.
"Elpusztítani, összezúzni, megölni, megfojtani Porcellót és feleségét, Maurillát. Lelküket, szívüket, feneküket, májukat?" ? olvasható a ólomtáblán, amelyen Porcello mumifikált teste látható keresztbefont karokkal ? hasonlóan az istenábrázoláshoz ?, rajta mindkét karján a neve.
Legalább ilyen érdekes Fistus esete. Mikor ugyanis az átokszórás megtörtént, a szenátus hatalma már csökkenőben volt, amelyen a császár, a hadsereg és a bürokrácia osztozott. A szövegben négyszer hangzik el az "elpusztítani" szó; Sánchez Natalías ennek ellenére sem tudta megmondani, mi volt pontosan a célja a tábla alkotójának a fekete mágiával, de sok hasonlóság van közte és a modern, negatív politikai kampányok között ? olvasható a német Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik című folyóiratban.