A szobrot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Havril András vezérezredes, a Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkarának főnöke leplezte le. Katona Tamás történész ünnepi beszédében úgy fogalmazott: "régi adósságot törleszt a kormány és a főváros, amikor Batthyány Lajosnak végre köztéri szobra lesz Budapesten". Az 1849-ben mártírhalált miniszterelnökről szólva hozzátette: "ideje, hogy az elmúlt hatvan évben rákent helytelen, téves és ostoba megállapítástól ezt a szent alakot végre megszabadítsuk".
Az emlékhelynél a kormány nevében Gyurcsány Ferenc, Szekeres Imre és Havril András, a főváros nevében Demszky Gábor főpolgármester, Horváth Csaba főpolgármester-helyettes, valamint a parlamenti pártok fővárosi frakcióinak vezetői helyeztek el koszorút, továbbá koszorúztak a Budavári Önkormányzat, a Batthyány Emlékbizottság, a Budapest Galéria és az egykori miniszterelnök nevét viselő fővárosi iskola képviselői is.
A kormány tavaly, Batthyány Lajos születésének 200. évfordulójára rendezett emlékévben írt ki pályázatot az első egészalakos köztéri szobor megalkotására. Stremeny Géza alkotása azt a pillanatot ábrázolja, amikor az első magyar miniszterelnök Bécsbe érkezik a Dunán, hogy az uralkodóval szentesíttesse az 1848. évi áprilisi törvényeket. Batthyány egyik kezében a törvényeket tartalmazó tekercset tartja, míg oldalán a kard jelzi, hogy ő volt az magyar honvédség megalapítója is.
Az egykori miniszterelnök alakja egy stilizált hajón áll. A hajó a művész szándéka szerint a helyzet törékenységét is kifejezi, Batthyánynak azt a történelmi szerepét, amelyben a jog eszközeivel próbált egyensúlyozni a két szembenálló oldal, az udvar és a polgári forradalom képviselői között. A hajó orrán a Batthyány-címer madara, egy pelikán ül, s maga a címer is látható a hajón.
Batthyány Lajost 1849. januárjában fogták el, majd felségsértés miatt kötél általi halálra ítélték. Ezt később golyó általi kivégzésre módosították. Az ítéletet október 6-án hajtották végre Pest belvárosában, a hajdani Új Épület udvarán, ahol ma örökmécses áll.
(Múlt-kor/MTI)