Felavatták Schwajda György szobrát

Egyéb

Elsőként Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója elevenítette fel Schwajda Györggyel kapcsolatos emlékeit. Mint mondta, azok közé tartozott, aki építeni akart, és felvállalta a Nemzeti ügyét.

?Tartalommal megtölteni, megvalósítani azt a víziót, amely a Nemzeti Színház kapcsán benne létezett, már nem adatott meg neki, az a mi feladatunk. Mindenesetre itt fog állni a szobor, amiben van valami szimbolikus. Varga Imre fantasztikus, igazi nagy művet hozott létre, remek alkotást. Megfogott valami nagyon lényegeset dacos, ?csakazértis? jelleméből. Itt fogad majd minden látogatót a kapu előtt, szigorúan tekintve ránk, mintegy védve azt a művet, amelynek létrehozásában elévülhetetlen érdemei voltak? ? fogalmazott az igazgató.

Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze személyes hangvételű visszaemlékezését osztotta meg az összegyűltekkel. Felidézte azt a tíz évet, amikor Schwajda színésznője volt, és azt mondta, csodákat lehetne róla beszélni.

?Boldog vagyok, hogy itt állhatok a szobra előtt. Akik nem ebben a házban dolgoznak, el nem tudják képzelni, hogy micsoda csodát épített ő föl: hogy hogyan van ez kitalálva belülről, hogy hogyan van mindenre igazán hely és méltó hely? ? mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy Schwajda György szerepe színházi és történelmi is, hiszen neki köszönhető, hogy 165 év után a nemzet színháza végre egy hozzá méltó épületben lelt otthonra. Korábban vendégként kellett meghúznia magát olyan épületekben, amelyek a legkevésbé sem emlékeztettek arra a színházra, amelyet még Széchenyi István álmodott a Duna partjára.

 

?Schwajda György véghezvitte, amit elvállalt, és amire a magyarok oly sokáig vártak: felépítette a Nemzeti Színházat, mind az épületet, mind pedig a névhez és az otthonhoz méltó társulatot. Sorsa a hazaszerető, építő magyar személyiségé. Azé a magyaré, aki a saját útját járja, mert tudja, az idő őt fogja igazolni. A színház, amelyet épített, itt magaslik és ragyog. Belaktuk, szeretjük, büszkén járunk ide, dicsekszünk vele, a miénk. Schwajda György nevét abba a vaskos könyvbe írták bele a magyarok, amelyben azok emlékét őrzik, akikre hálásan fogunk emlékezni, amíg lesz magyar nyelvet beszélő ember a világon? ? fogalmazott a miniszterelnök.

Fotó: Nagy Mihály