(MTI) - A Csongrád Megyei Levéltár által összeállított 21 tabló a mozgalom történetét szemlélteti, amelynek megalakulását sokan II. János Pál pápa első, 1979-es lengyelországi látogatásával hozzák összefüggésbe. A pápai vizit történelmi jelentőségű eseménynek számított, hiszen ekkor látogatott először szocialista országba a pápa.
Lengyelország történetének egyik legmeghatározóbb, a lengyel állam létére máig kiható szerveződéséről, a Szolidaritás Független Szakszervezetről összeállított tárlatról korábban Karol Biernacki, a Csongrád Megyei Levéltár lengyel születésű igazgatója elmondta: azt akarták megmutatni, hogyan születik a szabadság. Azt bebizonyítani, hogy nem az utcán, a tüntetésekben, a sztrájkokban éled, hanem a fejekben. A tablók azt mutatják be, hogy melyek voltak azok az események, melyek a folyamatot elindították, amelyek buzdították a lengyeleket. Emellett néhány rész II. János Pál pápáról szól.
Az 1980-ban megalakult Szolidaritás szakszervezet óriási tömegeket mozgatott meg: taglétszáma villámgyorsan elérte a tízmilliót és a függetlenség, a kommunista hatalommal szembeni ellenállás szinonimájává vált. 1980 végére a lengyel kommunista vezetés látszólag elismerte a Szolidaritást, azonban egy évvel később hadiállapotot vezettek be, több mint ötezer szakszervezeti tagot letartóztattak és internáltak, a sztrájkokat egytől egyig leverték.
A letartóztatástól megmenekült szakszervezeti tagok azonban tovább szervezték a mozgalmat: a falakra festett jelszavak és jelképek, a titokban terjesztett írások és szórólapok, az illegálisan működő rádió rövid bejelentkezései a földalatti küzdelem szimbólumaivá váltak. A hatalom végül abbahagyta a letartóztatásokat és tárgyalásokat kezdeményezett az ellenzékkel, melynek eredményeként 1989. június 4-én megtartották az első szabad parlamenti választásokat Lengyelországban.
Az augusztus 14-ig látható tárlat csütörtök este, a lengyel soros EU-elnökség kezdetének előestéjén nyílt meg Hódmezővásárhelyen.