Feltárták Udvarhelyszék első középkori téglatemplomát

Kultpol

A község önkormányzata és hagyományőrző egyesülete által támogatott feltárást a Haáz Rezső Múzeum régésze, Sófalvi András vezette. A többhetes munka alatt nemcsak a templom fala és szentélye, hanem sírok és más leletanyag is előkerült. Az ásatás a tavaly megkezdett munka folytatása - az eredményekről népszerűsítő előadás és szaktanulmány is készül.

Az ásatásokhoz szeptember elsején fogtak hozzá, Sófalvi András csoportjában több régészhallgató (Bota Zoltán, Zólya Levente, Bencze Ünige), valamint Demjén Andrea, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum régésze tárta fel a középkori templomot. Egy XIII-XIV. századi templomról és annak szentélyéről van szó. Az építmény Udvarhelyszék első feltárt téglatemplomának számít - érdekessége, hogy kőfalait téglaborítás veszi körül, a falak alatt pedig döngölt agyagréteg volt.

Ezel az építkezési technikával eddig jobbára csak a magyar alföldön találkoztak a régészek, de az utóbbi évek ásatásai során kiderült, hogy a szentábrahámi és a kányádjásfalvi templom padlója is hasonló. Sófalvi András elmondta, hogy megállapításaik szerint a templomot 1772-73-ig használhatták (akkor épült fel ugyanis a község mai temploma), és 1833-ra tehető az utolsó temetkezés.

Ami a temetkezéseket illeti, az összesen 31 feltárt sír közül a legrégebbiek Zsigmond király uralkodásának (1387-1427) korából valók, a legfrissebbek pedig a XIX. század elejéről. Mindez a templom hajójának alapjában - az istenházához később egy gótikus szentélyt is csatoltak.