Ódor János Gábor intézményvezető elmondta: a múzeum főépületének folyosóján és a két helyiségben felújítják a villamos rendszert, a parkettát, kamerarendszert telepítenek és újrafestik a falakat. A hamarosan befejeződő felújítással együtt az eredeti, 1901-es állapot szerint visszaállítják a két kiállítóterem közötti átjárót is.
A munkát a Magyar Géniusz Program tízmillió forintos támogatásával végzik el; a vidéki múzeumok reprezentatív műtárgyaiból álló, Magyar Géniusz című vándorkiállítás hetedik, utolsó állomása augusztusban lesz Szekszárdon. A múzeum jelenleg energiatakarékossági okból – a fenntartó döntése szerint – zárva tart, a 15 Celsius fok hőmérsékletű épületben „kabátos tárlatvezetéseket” hirdettek meg.
Az intézményvezető elmondta azt is, hogy megújítják a két teremben elhelyezett, A tolnai táj évezredei az őskortól a honfoglalásig című állandó kiállítást, amely az 1960-as években készült, és utoljára 1989-ben rendezték át.
Az új, interaktív tárlaton bemutatják majd az utóbbi évtizedek Tolna megyei ásatásainak eredményeit, köztük a 2006-ban Alsónyék és Bátaszék térségében feltárt, a lengyeli kultúrához tartozó neolit település leleteit, a Limes-kutatás új eredményeit és az egykor Mözs határában állt 5. századi germán település régészeti anyagát, amely az ott talált, torzított koponyákról vált ismertté. A megújuló kiállítás részei lesznek többek között a Fadd mellett 1998 és 2005 között feltárt, honfoglalás kori temető, illetve a Regölyben fellelt, kora vaskori halomsír leletei is – tette hozzá.
Fotó: Retkes Tamás