1801. július 9-én néhány házzal arrébb inasok dohányoztak, amiből akkora tűzvész lett, hogy néhány óra alatt leégett az akkori Németgyula és Magyargyula egy része is. Csak ez a ház maradt meg, a hagyomány szerint ennek emlékére állították a homlokzatára egy haranglábszerű fedeles, pilaszteres kerettel övezett szoborfülkébe a Mária-szobrot. Az eredeti szobor a kiállításon tekinthető meg, a felújítás során Szőke Sándor szobrászművész újat alkotott a homlokzatra.
1886 és 1904 között K. Schriffert József, Gyula egykori országgyűlési képviselője és családja élt a házban.
Az épület az Apor Vilmos tér és a K. Schriffert József utca sarkán áll. Ez a tér volt egykor Németgyula főtere, a tér közepén található a Szent József-templom, átellenben pedig Erkel Ferenc ma emlékházként látogatható szülőháza.
2009-ben az önkormányzat megvásárolta az erősen pusztulásnak indult, üresen álló házat, és átadta a német nemzetiségi önkormányzatnak. Az enyészettől különböző támogatások és öt pályázat segítségével sikerült megmenteni az épületet, a felújítás során elsődleges szempont volt az eredeti építészeti stílus megjelenítése. A helyreállítás után az épület tájház, kulturális központ és közösségi ház funkciókat lát el.
Fotók: Rusznyák Csaba / Gyulai Hírlap