Felújították Heinrich von Kleist sírját

Kultpol

 

(MTI)  A német főváros Wannsee negyedében található sír régóta elhanyagolt állapotban volt, az évfordulóra azonban a sírkövet újra megmunkálták, növényeket ültettek a sírra, környezetét pedig parkosították. Egy berlini művész, Paul Plamper hangjátékot készített, így a sírhoz látogatók hordozható fejhallgató segítségével felidézhetik a költő öngyilkossága előtti utolsó órákat.

 
Kleist 34 éves korában, 1811. november 21-én követett el öngyilkosságot, amelynek gondolata már korábban is foglalkoztatta. Tettéhez társat keresett, akit a gyógyíthatatlan beteg Henriette Vogel személyében talált meg. Kleist először szíven lőtte a nőt, majd főbe lőtte magát. A sír felújításakor Henriette Vogel nevét is a kőbe gravírozták, és újra olvashatók az emlékművön Max Ring sorai; a verset a náci uralom idején ideológiai okokból eltávolították.
 
A temető bejáratánál bérelhetnek fejhallgatót az érdeklődők, hogy meghallgassák azt a csaknem kétórás hangjátékot, amely a költő utolsó óráit idézi fel. A hanganyagban szerepelnek az öngyilkossággal kapcsolatos kihallgatási jegyzőkönyvek, és Kleist utolsó levelei is.
 
Heinrich von Kleist sírja évtizedek óta elhanyagolt állapotban volt, az emlékmű felújítása a nem volt egyszerű, a hatóságoknak ugyanis egyeztetniük kellett a szomszédos sírok tulajdonosaival, a természetvédőkkel és a Kleist Társasággal is. A mintegy félmillió eurós, azaz 150 millió forintos felújítást egy alapítvány finanszírozta, a német alkotó síremlékét november 21-én, hétfőn avatják fel.