A világ egyik legértékesebb barokk táj és kastély-együttesének nevezte a fertődi Esterházy-kastélyt Lázár János, aki a megújult parkrészek átadásán tartott beszédében felidézte a kastély századokat felölelő kalandos történelmét.
Úgy fogalmazott, Magyarország talán nem értékeli eléggé azt a kincset, ami döntően Esterházy Fényes Miklós munkájának következtében maradt ránk.
?A magyar közgondolkodás, örökségvédelem és kulturális gondolkodás nem értékeli kellő mértékben ezt a táj- és épületegyüttest. Csak az elmúlt néhány évben, 2008-2009 óta folyik egy olyan tudatos munka, aminek eredményekképpen a következő négy-öt esztendőben remélhetőleg egyre többen fölismerhetik ennek a fantasztikus barokk műemléknek az értékeit, üzenetét és jelentőségét? ? mondta.
A fertődi Esterházy-kastély parkja helyreállításának első ütemében a kastélytól nyugatra fekvő részeinek rekonstrukciójára került sor. A Rózsakert, az Angolkert és az Északi park 250 millió forintos európai uniós forrásból újulhatott meg.
A Rózsakertben, összesen 8700 tövet, 430 féle rózsafajt ültettek. Az 1908-ban, gróf Cziráky Margit által alapított kert génbank funkciót is kap majd, miután Márk Gergely nemzetközileg elismert rózsanemesítő több mint hétszáz saját nemesítésű rózsafaja kerül oda.
Az 1906-ban kialakított Angolkertben megújultak a sétautak, valamint növényismertető táblákat helyeztek ki, az Északi parkban pedig a faállományt állították helyre.
Sor kerülhetett továbbá a Lés-erdő rekonstrukciójára is: 176 hektáron újult meg a terület, kétezer darab fát ültettek, 22 hektáron erdőt telepítettek és útvonalakat állítottak helyre.
?Egy olyan fantasztikus helyen vagyunk, ahol már a reneszánsz idején is kertek, vadaskertek álltak. Magyarországnak talán az egyedüli olyan pontján, ahol a kertkultúra, a táj és az ember kapcsolata legalább 500 évre vezethető vissza?- fogalmazott Lázár János.
Fotó: Csákvári Zsigmond