Fesztivállal jött az ősz a múzeumba

Egyéb

A Múzeumok Őszi Fesztiválja szeptember 26-án kezdődik és november 13-ig tart. A hét hét alatt a diákok, a családok, az érdeklődők új arcát ismerhetik meg a múzeumoknak és a kiállításoknak. A rendezvény beharangozó sajtótájékoztatóján szeptember 22-én Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára elmondta: a Múzeumok Őszi Fesztiváljának már több éve vitathatatlanul ott a helye a múzeumi programok palettáján. Mint mondta: a fesztivált először 2006-ban rendezték meg a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, koncepciójának és tematikájának kidolgozására pedig a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ? Múzeumi Oktatási és Módszertani Központot kérték fel.

 

Kiemelte: a fesztivál a szezonzárója az évnek, és az, hogy 11. alkalommal rendezik meg, mutatja, milyen erős hagyományt tudtak teremteni ezzel a programmal. Nemcsak ráirányítani próbálták a figyelmet a múzeumokra, hanem évről évre megújuló programokkal fent is tartották az érdeklődést, emellett célkitűzés volt az is, hogy a vidéki múzeumok is be tudjanak kapcsolódni a rendezvénybe, és az iskolák is fel tudják venni a kapcsolatot a kiállítóhelyekkel.

 

A sikert mutatja, hogy tavaly minden eddiginél többen vettek részt a fesztiválon: több mint 160 ezer érdeklődő látogatott el 80 település 150 múzeumának 1600 programjára. Krucsainé Herter Anikó arról is beszélt, hogy az idei szlogen az Építs hidat ? Híd, ami összeköt!, mellyel kötődnek a Széchenyi-emlékévhez, reflektálva a legnagyobb magyar munkásságára.

 

Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár egy kínai közmondással kezdte beszédét a Magyar Természettudományi Múzeumban tartott sajtótájékoztatón, miszerint: Ha hallom, elfelejtem, ha látom, emlékszem, ha csinálom, megtanulom. Mint mondta: a gyakorlatorientált, kreatív oktatást segítheti a fesztivál a számos programjával. Az iskolák pedig ? bekapcsolódva a rendezvénysorozatba ? elérhetik, hogy egy gyereknek valóban személyes élményt jelentsen az oktatás.

 

Dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója is idézettel vágott bele a programok ismertetésébe. Méghozzá Petőfi Sándor versével: Itt van az ősz, itt van ujra, S szép, mint mindig, énnekem. Tudja isten, hogy mi okból. Szeretem? de szeretem. Az ősz szeretetét pedig most már évek óta kiegészítheti a múzeumok szeretete is. Mint mondta: jó, hogy az Oktatásért Felelős Államtitkárság és a Kultúráért Felelős Államtitkárság együttműködik, hiszen a fesztivál egyik célcsoportját éppen a diákok és általuk a szüleik, a családjuk jelentik.

 

A programok közül kiemelte A lámpás én vagyok címmel rendezett Tanárok Éjszakáját, ahol a pedagógusok egyre több intézmény kínálatával találkozhatnak, és a börze jellegű esemény egyúttal a személyes kapcsolatépítésre is lehetőséget ad. Külön hangsúlyozta az Óvodapedagógusok Napját, amelyen az oldott hangulatú programok beavatják a pedagógusokat abba, miként kapcsolódnak a múzeumok az óvodai neveléshez.

 

Az Utazó múzeum olyan kezdeményezés, amelynek keretében a muzeális intézmények munkatársai kilépnek a kiállítóterekből, és az utcán hívják fel a járókelők figyelmét a kulturális programokra. Így vándorkiállításokkal és szabadtéri kiállításokkal is meglephetik az őszi sétára indulókat.

 

A Mesterségek nyomában program mára elfeledett tevékenységeket ? például templomfestés, feketekerámia ? mutat be. A Rejtély a múzeumban pedig olyan programokat kínál az ifjúság számára, melyeken lehetőség nyílik a múzeum megismerésére. Mindezt a résztvevők interaktívan, nyomozó szerepben tehetik meg.

 

Martonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója megfogalmazta: fontos, hogy a turizmus és a kultúra is hidat képezzen egymással. Ők az elmúlt évekhez hasonlóan idén is stratégiai partnerként vesznek részt a fesztivál promóciójában. Ennek keretében az itthon.hu központi oldalon 80 kedvezményes szálláshelyet gyűjtöttek össze, amelyek mind egy-egy múzeumhoz és annak programjához kapcsolódnak.

Wéber Anikó

Fotó: Csákvári Zsigmond