Az ösztöndíjpályázatra beérkezett mintegy 120 mű közül tíztagú szakmai bizottság kuratóriumi ülés keretében választja ki a nyerteseket. A döntésre február 24-én, ugyancsak a Várkert Bazárban kerül sor.
A festőként és grafikusként munkálkodott Derkovits Gyuláról elnevezett képzőművészeti ösztöndíj története már 61 éves múltra tekint vissza, először 1955-ben hirdették meg. A támogatás célja a harmincöt év alatti, a felsőoktatásból már kikerült, de még egzisztenciát nem szerzett, önálló művészeti tevékenységet folytató fiatal alkotók segítése. A képző- és iparművészeket támogató elismerés anyagi forrást teremt a munka- és pénzhiányban élők számára.
Az ösztöndíjra minden olyan fiatal képzőművész (festő-, grafikus-, szobrász- és intermédia művész) pályázhatott, aki már igazolhatóan önálló művészi tevékenységet tud felmutatni.
A Derkovits-ösztöndíj egy éven át havi bruttó 100 ezer forinttal járul hozzá a művészek pályakezdéséhez, szakmai fejlődéséhez és előmeneteléhez. Az elismerés és a művek kiállításának lehetősége sok, ma már híres művészt indított el pályáján.
A fiatal képzőművészek alkotásai február 22-től 25-ig, 10.00 és 18.00 óra között tekinthetőek meg a Várkert Bazár Déli palotájában.
Korábbi ösztöndíjasok: 2015-ben Békési Evin, Gallov Péter, Gombos Andrea, Hardi Ágnes, Horváth Csaba Árpád, Izsák Előd, Jakatics-Szabó Veronika, Kristóf Gábor, Molnár Zsolt, Szalay Péter, Szécsényi-Nagy Loránd, Borsos-Lőrinc Lilla, Fabricius Anna, Kútvölgyi-Szabó Áron, Felsmann István, Hajas Katinka, Karsai Dániel, Keller Diána, Kovács Budha Tamás, Martin Henriknek, Brückner-Szalóky János, Szvet Tamás, Antal Balázs, Balázs József Tamás, Csató József és Koós Gábriel részesülhetett ösztöndíjban.