Fiatalok a fókuszban a holokauszt nemzetközi emléknapján

Kultpol


holokausztemleknap_pavautca_bytsd.jpg
 Megemlékezés a Holokauszt Emlékközpont zsinagógájában
 
Az ENSZ Közgyűlésének döntése alapján 2005 óta január 27-én emlékezünk meg a holokauszt áldozatairól: ezen a napon szabadult fel ugyanis az Auschwitz-Birkenau-i haláltábor. A  Holokauszt Emlékközpont zsinagógájában megrendezett megemlékezésen Molnár Csaba kancelláriaminiszter kiemelte: politikai és társadalmi értelemben még mindig nem vagyunk túl a holokauszt megrázkódtatásán. Szerinte az utóbbi időszakban megnyíltak ugyan az emlékezés rítusainak lehetőségei, ám ezzel együtt az antiszemitizmus és a szélsőségek is felerősödtek. "Feltétel nélkül komolyan kell venni ezeket a jelenségeket" - mondta, hiszen ha a politika nem tud dűlőre jutni olyan kérdésekben, mint hogy a holokauszt-tagadás vélemény vagy bűn-e, "akkor nem tanultunk semmit az elmúlt évtizedekben".
 

holokausztemleknap_pavautca_bytsd-3.jpg
 Az Áldozatok Emlékfala
 
A megemlékezés a hagyományos tiszteletadás mellett különös figyelmet szentelt a fiataloknak, hiszen ahogy azt Székely Gábor, a Holocaust Közalapítvány elnöke is hangsúlyozta: az emlékezés és kutatás mellett az emlékközpont egyik legfontosabb feladata az oktatás. Ennek jegyében az eseményen bemutatták azt a Holocaust Közalapítvány kiadásában megjelent, Egy/Másért című füzetet, amely különböző nemzetek toleranciára és esélyegyenlőségre törekvő projektjeit prezentálja Németországtól kezdve Svédországon keresztül az Egyesült Államokig. Az igen színes és tartalmas kiadvány a projektek felvázolásán túl szubjektív film- és könyvajánlót is tartalmaz Bódis Kriszta író, dokumentumfilmes és Réz András filmesztéta tolmácsolásában - természetesen szintén a tolerancia témájában.
 

holokausztemleknap_pavautca_bytsd-4.jpg
 Fekete László, a Dohány utcai zsinagóga főkántora egy imát énekel
 
A kiadvány szerkesztői a világ sokszínűségét próbálták meg reprezentálni, ebben pedig személyesen is közreműködtek azok a nagykövetek, akik a megemlékezésen röviden felvázolták saját országuk sikeresen futó kezdeményezéseit, törekvéseit - köztük Dorothee Janetzke-Wenzel német, Cecilia Björner svéd nagykövetek és Eva Yu kanadai ideiglenes ügyvivő. A projekteket bemutató, számos érdekes információval szolgáló kiadványt a tervek szerint minél több iskolába szeretnék eljuttatni, hogy azzal - esetlegesen az osztályfőnöki órán - az emberi jogok témáját egy egészen újszerű megvilágításba lehessen helyezni. Az egyes szövegekhez külön kérdésblokkok tartoznak, mintegy játékos, kreatív munkafüzetté avatva a könyvecskét. A megemlékezés idén is az Emlékfalnál zárult, ahol Fekete László, a Dohány utcai zsinagóga főkántora énekelt az áldozatok emléke előtt tisztelegve, illetve a megjelentek is lerótták kegyeletüket.