A tavaly előtti amerikai dömping után idén a 21 versenyfilm között öt Egyesült Államokbeli produkció verseng az Arany Oroszlánért. A franciák ugyan csak egy önálló alkotással képviseltetik magukat, de kilenc másik film esetében koprodukciós partnerként működtek közre. Az olaszokkal is hasonló a helyzet, ők öt mozi esetében dolgoztak együtt másokkal, túlnyomórészt pont a franciákkal. A távol-keleti filmek közül a Japánok viszik a prímet két alkotással.
A versenyen kívüli szekcióban összesen 17 mozi szerepel, szintén amerikai elsőséggel (4 film), a Távol-Keletet 5 alkotás képviseli. Természetesen idén is lesz Horizontok és Rövidfilmes szekció, illetve a mustra rendezői mintegy tisztelgésként, retrospektív blokkot szenteltek az orosz filmnek, valamint a brazil Joaquim Pedro de Andrade-nek és az olasz mozi 1937-től 1979-ig tartó periódusának. Összesen 62 játékfilmet láthatnak az érdeklődők a 63. alkalommal megrendezendő fesztiválon.
És most nézzük kicsit részletesebben a szekciókat, kezdjük a versenyfilmekkel. Az amerikai felhozatalban találjuk Darren Aronofsky régóta várt produkcióját, a The Fountain-t, amely Tom Verde (Hugh Jackman) 500 éven át tartó, hallhatatlanság utáni kutatását ábrázolja. A múltban, a jelenben és a jövőben játszódó történet Aronofsky szerint olyan, mint egy "metafizikai elemekkel átszőtt sci-fi", egy post-Matrix, amelyhez hasonlót még nem láthatott a nagyérdemű a vásznon. Szintén a versenyfilmek közt szerepel Alfonso Cuarón Children of Men-je, Brian De Palma fesztivál nyitófilmje, A fekete dália, Emilio Estevez Bobbyja és Allen Coulter első nagyjátékfilmes rendezése, az Adrien Brody, Diane Lane, Ben Affleck főszereplésével készült Hollywoodland, amely a tévés Superman, George Reeves rejtélyes halálát dolgozza fel.
Az Arany Oroszlánért versenyez még többek közt Stephen Frears a The Queen-nel, Satoshi Kon az igen szép Paprika című mangájával, valamint a nem kevésbé látványos Katsuhiro Otomo Mushi-shi-je. Hosszas kihagyás után a lagúnák városában tér vissza Paul Verhoeven, méghozzá egy II. világháborús mozival, a Blackbook-kal. Láthatjuk még Alain Resnais Private Fears in Public Places-ét és Benoit Jacquot új moziját, a The Untouchable-t.
A Versenyen kívüli szekcióban találjuk Kenneth Branagh Varázsfuvoláját, David Lynch várva-várt produkcióját, a 170 perces Inland Empire-t, a portugál rendezőmatuzsálem (101 éves!) Manoel de Oliveira Belle toujours című 70 perces alkotását, illetve Oliver Stone 9/11-es filmjét, a World Trade Center-t. Érdemes még megemlíteni Kiyoshi Kurosawa vadonatúj alkotását, a Sakebi-t és a Férfitársaságban című produkcióval berobbant Neil LaBute mozit, a Nicolas Cage, Ellen Burstyn főszereplésével készült horrort, a The Wicker Man-t. Ebben a szekcióban kerül levetítésre Hayao Miyazaki fiának, Goro-nak az első rendezése, az Ursula K. Le Guin díjnyertes Szigetvilág ciklusának első darabját, A Szigetvilág varázslóját feldolgozó Gedo senki-je.
A Horizont blokkban szerepel Ethan Hawke második nagyjátékfilmes rendezése, a The Hottest State, amely New York-ban szerencsét próbáló színész mindennapjait ábrázolja, illetve a korábban mustra nyitófilmnek kikiáltott Douglas McGrath-féle Capote mozi, az Infamous.
Az idei évben egyébként 27 országból érkeztek a filmek, ellenben a tavalyi 18-cal.
Természetesen a mustra nem lenne a világ egyik legfelkapottabb filmes rendezvénye, ha nem képviseltetnék azon magukat személyesen Hollywood-i sztárok. Idén többek közt ott lesz Anthony Hopkins, Sharon Stone, Scarlett Johansson és Michael Caine is.