Bevallott múlt

Film

 

A Terror Háza Múzeum megalapítását és első tíz évét mutatja be az m1 február 22-re műsorra tűzött új dokumentumfilmje, a Bevallott múlt. M. Nagy Richárd filmjében a múzeum létrejötténél bábáskodó, az épület és a tárlatok kialakításán dolgozó valamennyi szereplő megszólal, köztük művészek, történészek, politikusok és a totalitárius rendszerek nemzetközi szakértői is.

Andrássy út 60. ? kevés olyan hely van Magyarországon, amely az elnyomás és a terror ilyen jellegzetes szimbólumává vált volna. Az épület két gyilkos diktatúra elnyomó gépezetének is a székhelye volt. Nem véletlen, hogy 2002 februárjában itt hozták létre azt a múzeumot, kutatóhelyet és emlékhelyet, amely a 20. század két totalitárius rendszerét egyszerre mutatja be.

M. Nagy Richárd rendező kétrészes dokumentumfilmje, a Bevallott múlt a múzeum ötletének megszületésétől napjainkig követi nyomon az intézmény a történetét. A filmben a Terror Háza megalapításánál bábáskodó szereplők, így mások mellett a múzeum létrehozását kezdeményező politikusok, az épület átalakításán és az állandó kiállításon dolgozó építészek, történészek, művészek, a múzeum vezetői és fenntartói, így Szájer József és Várhegyi Attila, F. Kovács Attila és Sándor János, Kovács Ákos és Fábry Sándor, illetve természetesen Schmidt Mária, Tallai Gábor és Balás-Piri László mesélnek a Terror Háza Múzeum létrejöttéről, munkájáról, az intézmény első tíz évéről.

A korszakot és a diktatórikus rendszereket a múzeum kiállítási anyaga mellett Faludy György írásai, Mindszenty József és Raoul Wallenberg naplórészletei segítségével idézi meg a film. Kiderül, milyen alapötletek, előképek ihlették az alkotókat a múzeum újszerű kialakításakor, hogyan mesélnek a termek kísérőszöveg nélkül is a diktatúrákról, miről szóltak a tárlat kialakítását övező szakmai viták.

A múzeum küldetéséről, hazai és nemzetközi szerepéről beszél a dokumentumfilmben a Terror Háza megnyitását támogató, illetve a későbbi bezárását megakadályozó két miniszterelnök, Orbán Viktor és Medgyessy Péter, valamint a kutatóintézet és emlékhely jelentőségét méltatják a korszak olyan neves szakértői, mint Vlagyimir Bukovszkij ellenzéki orosz politikus és emberjogi aktivista, a korábbi észt miniszterelnök, Mart Laar, a bukaresti Román Kulturális Intézet elnöke, Horia-Roman Patapievici és Anne Applebaum Pulitzer-díjas újságíró.

A Bevallott múlt ? A Terror Háza Múzeum első tíz éve című kétrészes dokumentumfilmet elsőként február 22-én, szerdán 22.05-től tűzi műsorára az m1. Február 25-én 9.10-től, illetve 26-án 9 órától ismétli a Duna.