(MTI) A budapesti Örökmozgó és a Toldi moziban vetítésekkel, kerekasztal-beszélgetésekkel és divatbemutatóval egybekötött rendezvénysorozat csütörtökön kezdődött. A három nap során összesen 43, a romák és a kisebbségek életét bemutató dokumentum és játékfilmeket vetítetek, ebből mintegy 30 film versenyzett.
A vasárnapi díjátadón három alkotást díjaztak a szakmai zsűri döntése alapján, helyezési sorrend nélkül. Így Zurbó Dorottya Hát ki az én életem című filmje, a dr. Ámbédkár Általános Iskola és az Artemisszió Alapítvány Párbeszéd Sajókazán című közös alkotása, valamint Kvalla Gábor és Kunhegyesi Ferenc 250 lépésre Durgától című cigány és magyar nyelvű dokumentumfilm-alkotása kapott elismerést. A díj egy kortárs roma festőművész, Ferkovics József egy-egy festménye volt.
Kőszegi Edit rendezőt életműdíjjal jutalmazták több évtizedes munkásságáért. A díjazott, aki főként a romák, kisebbségek, hátrányos helyzetű emberek életét, küzdelmeiket mutatta meg, már több díjat is elnyert alkotásaival. A rendező beszédében azoknak az embereknek mondott köszönetet az elismerésért, akikről a filmet készítette.
A díjátadás után a fesztivál zárásaként kerekasztal-beszélgetést tartottak Fliegauf Bencével, a hat halálos áldozatot követelt romák elleni támadássorozat által ihletett Csak a szél című magyar?német?francia filmdráma rendezőjével a film keletkezéséről, társadalmi üzenetéről.
A fesztivált idén is azzal a céllal tartották, hogy a rendezvények alapján a résztvevők képet alkothassanak a téma különböző nézőpontjairól, a beszélgetések és a workshopok pedig alkalmat adjanak arra, hogy a közönség jobban megismerje a cigányság helyzetét.
A cigány filmfesztivál különlegessége volt, hogy versenyen kívül két híres bollywoodi filmet is láthattak a nézők. A rendezvény fesztiváli fővédnöke az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Szentandrássy István festőművész volt.