178519_nagy_elveszett2.jpg
Anyámasszony katonája

"Anyámasszony katonája. Az új moziévad legnagyobb sikert aratott magyar katonavígjátéka táblás házak mellett fut a Deák és Kaszinó filmszínházak műsorán" ? így hirdette a filmet (három fotóval illusztrálva) a Magyar Film című szaklap az 1943. szeptember 1-jei számában. 

Ha hihetünk a korabeli filmkritikáknak és nézettségi statisztikáknak, akkor a március-áprilisban a Hunnia Filmgyárban leforgatott, augusztus 25-én bemutatott és az év végéig folyamatosan műsoron tartott mű a kor egyik legsikeresebb vígjátéka lehetett. Ráthonyi Ákos alkotásával ? melyben a filmszínésznőként ekkor debütáló Vay Ilus mellett a főbb szerepeket ismert és népszerű sztárok (Szilassy László, Pelsőczy Irén, Bilicsi Tivadar, Mály Gerő és Vaszary Piri) alakították ? a korabeli sajtó többször és hosszasan foglalkozott. 

Ezek a kritikák, riportok, ismertetők, kis színes hírek a Filmarchívum könyvtárában máig őrzik az elveszett film emlékét. Megmaradt a forgatókönyv is, lapjain a forgatás alatt született változtatások, beírások, javítások. Megmaradt a film dekoratív, a kor jellemző stílusjegyeit mutató, színes litografált plakátja és több mint félszáz werkfotó is, mely a fotó- és plakáttár féltett kincsei közé tartozik. 

Az ezekből összeállított válogatással próbálják az Örökmozgó szervezői felidézni a filmet mindazok számára, akik annak idején láthatták és valami kevéske ízelítőt nyújtani belőle a későbbi mozirajongóknak, akik már sajnos sohasem nézhetik meg. A filmtörténeti veszteséget az egyik korabeli kritika részletével lehet a legjobban érzékeltetni: "...ennek a filmnek egészséges meséje, bő és jóízű humora van, eredeti vígjátéki figurái vannak, frissen pergő, fordulatos, lüktető a rendezése, a gagjei meglepőek, a szereplői kifogástalanok, a zenéje, fotografálása elsőrendű..." (Film Színház Irodalom 1943/37.). 

Az Anyámasszony katonájához kapcsolódó, annak megmaradt háttéranyagaiból július 2-án nyílt tárlatot még augusztus 8-ig nézhetjük meg az Örökmozgó galériájában. A kiállítás naponta 16 és 21 óra között látogatható.