Európai koprodukciók fesztiválja lesz a BIFF

Film

 
(MTI) - Neményi Ádám, a Magyar Audiovizuális Producerek Szövetségének elnöke a találkozón elmondta: az újjászerveződő magyar filmgyártáshoz kívánnak olyan új rendezvényt teremteni, ahol a magyar filmek nemzetközi mezőnyben mérettethetnek majd meg. Az első találkozót 2012. szeptember 22. és 30. között tartják hét budapesti helyszínen: a Corvin, az Uránia, a Puskin, a Toldi és az Odeon-Lloyd moziban, valamint a Kongresszusi Központban és MOM Parkban.
    
A sajtóbeszélgetésen jelen volt Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára is, aki elmondta: a magyar állam fontosnak tartja, hogy ennek az új fesztiválnak sikere legyen, amit a kormányzat kapcsolati tőkével és publicitással tud segíteni. Anyagilag azonban egyelőre nem tudja támogatni.
Az államtitkár elmondta: a BIFF "koprodukciós filozófiája" az európai szellemi egység kialakításához kíván hozzájárulni. A koprodukció ugyanis véleménye szerint alapvetően nem cél, hanem a hatékonyabb filmgyártáson túl eszköz Európa kulturális megerősítésére. "Európai identitást csak kulturális eszközökkel lehet kialakítani, de ez az európai közös tudat még nem létezik" - vélekedett Szőcs Géza, aki szerint "ennek kimunkálására" az egyik legfőbb eszköz a film.
    
A BIFF szeptemberi időzítéséről a Nemzetközi Producerek Szövetségével (FIAPF) folytatott több hónapos egyeztetés után döntöttek a szervezők. A budapesti mustrát így minden évben a torontói, illetve a San Sebastián-i fesztivál után rendezik majd meg. A Magyar Audiovizuális Producerek Szövetsége 2009-ben alakult, s februárban a Berlinalén lett a FIAPF tagja.
    
A versenyprogramba olyan alkotások nevezését várják jövő év márciusától a szervezők, amelyeknek legalább egy koprodukciós partnere európai uniós tagállamból érkezik. A benevezett filmekből egy előzsűri válogatja majd ki a 12-15 versenyfilmet. A szemle művészeti igazgatóját legkésőbb szeptemberben kívánják megnevezni a szervezők egy magyar vagy egy magyar származású filmes "szaktekintély" személyében. 
  
Az európai koprodukciókra koncentrál majd a seregszemléhez kapcsolódó filmvásár is, amelyhez a tervek szerint a filmfinanszírozást és -forgalmazást érintő fórumok, valamint egyéb kulturális rendezvények és koncertek is kapcsolódnak majd.
    
A budapesti mustrán összesen 11 díjat osztanak majd ki. Fődíja az Arany Lánchíd lesz, a legjobb játékfilmnek járó alkotást 20 ezer euróval jutalmazzák, s lesz egy díj a legjobb magyar filmnek is, valamint külön elismerésben részesítik a visegrádi országok legkiemelkedőbb alkotását is. Az elismerésekről magyar és nemzetközi filmes szakembereket felvonultató öttagú zsűri dönt majd. Az első BIFF-en egy fiatal filmesekből álló zsűri egy retrospektív különdíjat is átad annak az alkotásnak, amelyet legjobbnak ítél azon filmek közül, amelyeket ötven évvel ezelőtt díjaztak valamelyik nemzetközi filmfesztiválon.
    
A BIFF anyagi hátterét érintően Neményi Ádám kifejtette: nem szeretnék terhelni a nehéz helyzetben lévő költségvetést, ezért más forrásokból próbálják előteremteni a finanszírozást. Terveznek uniós pályázatokból is pénzhez jutni, de már több magyarországi és külföldi szponzor is jelezte, hogy támogatni kívánja a BIFF-et.
    
A Magyar Audiovizuális Producerek Szövetségének elnöke elmondta: a BIFF a filmszemle megközelítőleg 200 millió forintos büdzséjénél "egy kicsivel többe fog kerülni", de pontos összeget nem kívánt még mondani. A szervezők 40-50 külföldi vendéget terveznek meghívni a budapesti fesztiválra.