A Gettó milliomos a 81. Oscar nagy nyertese

Film


oscar_katewinslet_seanpenn_penelopecruzk_epa20090223014.jpg
 Los Angeles, 2009. február 23. Kate WINSLET brit színésznő a legjobb női főszereplő, Sean PENN amerikai színész a legjobb férfi főszereplő, Penélope CRUZ spanyol színésznő a legjobb női mellékszereplő (b-j) kategóriában elnyert kitüntetést fogja az Oscar-díjak 81. átadási ünnepségén a Los Angeles-i Kodak Színházban 2009. február 22-én. Winslet A felolvasó, Penn a Milk, Cruz a Vicky Cristina Barcelona című alkotásban nyújtott alakításával érdemelte ki az elismerést. (MTI/EPA/Paul Buck)
  •  
  • A legjobb film a 81. Oscar gálán a Gettó milliomos, mely tíz jelöléséből nyolcat váltott aranyszoborra. "Nem volt elég pénzünk arra, hogy valóban azt csináljuk, amit igazán akartunk. Volt viszont egy olyan forgatókönyvünk, amelybe mindenki őrülten beleszeretett, aki csak olvasta" - mondta Christian Colson, a  vasárnap esti Oscar-gálán nyolc díjat besöprő Gettómilliomos című film producere a legjobb film díjának átvételekor. Danny Boyle brit rendezőt zseninek nevezte, és a 14 millió dollárból készült (eredetileg csaknem egyenesen DVD-re forgatott) produkciót támogató stúdiók mellett Mumbai városának is köszönetet mondott. Az Indiában játszódó Gettómilliomos egy fiatalemberről szól, akinek egy televíziós kvízjáték nyerteseként sikerül kitörnie Mumbai nyomornegyedéből.
  • Nagy meglepetés a férfi főszereplők kategóriájában: Sean Penn második Oscar-díját kapta meg a Milk című filmért. Méltatását Robert De Niro így kezdte: hogy csináltad, hogy mindig hetero szerepet kaptál? Sean Penn a köszönőbeszédben utalt az új amerikai elnökre, úgy fogalmazott: nagyszerű, hogy ez a nép egy elegáns embert képes vezetőjének választani. A kategóriában szintén jelölt Mickey Rourke-t testvérének nevezte, és gratulált ahhoz, hogy sok nehézség után a színész ismét a csúcson van. Penn - akinek ez volt az ötödik jelölése, és eddig egyszer nyerte el az Oscart, a legjobb színész kategóriában a Titokzatos folyó című filmben nyújtott alakításáért - a Milk című filmben Harvey Milk melegjogi aktivista szerepét alakítja.
  • A női főszereplők kategóriájában a kollégák elismerését Kate Winslet nyerte el A felolvasó című filmben nyújtott, sokat méltatott alakításáért. Hatodik Oscar-jelölése után kapta meg első szobrát. A Titanic egykori sztárja az aranyszobrocska átvételekor elmondta: már nyolcévesen, a tükör előtt egy samponos flakonnal a kezében készült erre a beszédre. Ebben a változatban, a szoborral a kezében a film alkotóin kívül filmrendező férjének, Sam Mendesnek és gyermekeinek hálálkodott, amiért "engedik, hogy azt csináljam, amit szeretek, és akik olyannak szeretnek engem, amilyen vagyok." A 33 éves kétgyermekes színésznő egy koncentrációs tábor egykori őrét alakítja Stephen Daldry filmjében; Winslet a pályafutása legnehezebb alakításának nevezte a szerepet.

  • gettomilliomos_slumdogmillionaire187042_1.jpg
    Slumdog Millionaire

    A legjobb rendező díját kapta:  Danny Boyle - Gettó milliomos Az összesen tíz jelölést kapott film egy indiai fiatalemberről, az ottani Legyen Ön is Milliomos vetélkedő győzteséről szól: egy árva utcagyerek története, aki 18 évesen egy kérdésnyire jut a milliós nyereményű televíziós kvízműsor fődíjától, amikor csalással vádolják meg, és ezért elmeséli az életét, hogy megmagyarázza, honnan tudta a válaszokat. Danny Boyle - akinek ez volt az első Oscar-jelölése - korábban ugyanezért a rendezésért megkapta a brit BAFTA-díjat és az Arany Glóbuszt is.

  • A legjobb idegen nyelvű játékfilm Japánból származik, a Departures rendezője Yojiro Takita. Az elismerés történetében már tizenkétszer jelöltek japán filmet, ez az első alkalom, hogy a szigetországból származó alkotás nyert. A Takita által rendezett Okuribito (Departures) - amely egy állását vesztő csellista történetéről szól - a montreali nemzetközi filmfesztivál fődíjasa volt.
  • A legjobb eredeti filmbetétdal díját szintén a Gettó milliomos kapta, a szerző szintén A. R. Rahman - ezzel hatodik díját könyvelheti el az Indiában forgatott angol-amerikai produkció
  • A legjobb eredeti filmzenét szerezte A. R. Rahman a Gettó milliomos című filmhez
  • Újabb díj a Gettó milliomosnak, a legjobb vágó: Chris Dickens
  • Az év hangmérnökei a Gettó milliomos csapata: Ian Tapp, Richard Pryke és Resul Pookutty
  • A legjobb hangvágásért Richard King kapta meg az aranyszobrot A sötét lovagban nyújtott munkájáért
  • A Jean Hersholt Humanitárius Oscar-díjat Jerry Lewis kapta. A 82 esztendős komikusnak Eddie Murphy nyújtotta át a szobrot. A veterán színész elmondta, hogy a díj mélyen megérintette, nemcsak azért, mert a Filmakadémiától kapta, hanem azok miatt is, akiknek segíthet vele. Lewis évente vezet rendkívül népszerű televíziós gyűjtőműsort az izomsorvadásban szenvedők megsegítésére.
  • A legjobb vizuális hatás: Benjamin Button különös élete, alkotótársak: Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton és Craig Barron
  • A legjobb rövid dokumentumfilm: Smile Pinki, rendező: Megan Mylan
  • A legjobb dokumentumfilmért James Marsh és Simon Chinn kapott Oscar-díjat a (Man on Wire - Ember a dróton). Az ikertornyok között kötéltáncoló Philippe Petit, a film főhőse a Kodak Színház közönségének nem kis derültségére az állán egyensúlyozta az Oscar-szobrot örömében. 
  • A legjobb férfi mellékszereplő Heath Ledger - A sötét lovag
    Ledger - aki a legbiztosabb befutók egyike volt vasárnap este a Los Angeles-i Kodak Színházban rendezett 81. Oscar-gálán - a második olyan színész, aki posztumusz kapta meg az aranyszobrocskát. Korábban Peter Finch nyerte el halála után a legjobb férfi színésznek járó elismerést az 1976-os Network (Hálózat) című filmben nyújtott teljesítményéért. Heath Ledger az Arany Glóbuszt és a brit BAFTA-díjat is megkapta Joker szerepéért a Batman-filmben. Az Oscart szülei és nővére vették át, úgy fogalmaztak, elhatározták, hogy ezen az estén ünnepelni fognak, mégpedig azt, hogy az Oscar-díjjal Heath Ledger megkapott mindent, amire valaha vágyott. A Los Angeles-i Kodak Színházban a legtöbben állva és sírva ünnepelték a művész kitüntetését. 
  • A legjobb rövidfilm: Spielzeugland, rendező: Jochen Alexander Freydank
  • A legjobb operatőri munkáért a Gettó milliomost fényképező Anthony Dod Mantle vehette át az Amerikai Filmakadémia elismerését
  • A legjobb sminkért járó Oscar-díjat Benjamin Button különös élete című film sminkmestere, Greg Cammon vehette át
  • A legjobb jelmeztervekért kapott elismerést A hercegnő című filmhez alkotott kosztümökért Michael O'Connor.
  • A Benjamin Button különös élete első Oscar szobrát a látványtervezők kapták: Donald Graham Burt (Art Direction) és Victor J. Zolfo (Set Decoration)
  • Legjobb rövid animáció: La Maison de Petits Cubes 
  • A legjobb animációért járó Oscar nyertese a WALL-E. A divatos környezetvédő témát hordozó sci-fi-mese a Volt című szuperkutyás filmet és a Kung Fu Pandát előzte meg. Andrew Stanton rendező, aki 2003-ban már kapott egy Oscar-szobrot a Némó nyomában című animációért, köszönőbeszédében alkotótársain kívül annak tulajdonította győzelmét, hogy olyan inspiráló karakterről (egy robotról) készíthetett filmet, "aki kitartóan küzd azért, hogy mindenben meglássa a szépet, ami csak a szeme elé kerül".
  • A Gettó milliomos első Oscar-díja: a legjobb adaptált forgatókönyvért Simon Beaufoy.
  • A legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscar-díjat a Milk című film szerzője, Dustin Lance Black kapta.
  • Cruz a Woody Allen által rendezett Vicky Cristina Barcelona című romantikus vígjátékban nyújtott alakításáért kapta az elismerést, mint legjobb női mellékszereplő. A 34 éves Penélope Cruz az egyetlen spanyol színésznő, aki valaha Oscar-jelölést kapott, már másodszor. Angolul és spanyolul mondott beszédében Woody Allen mellett az "összes spanyol színésznek" is megköszönte az aranyszobrocskát a Kodak Színházban rendezett gálán. "Most mondom, hogy ez nem lesz 45 másodperc. Ájult itt már el valaki? Mert valószínűleg én leszek az első" - mondta Penélope Cruz, az első spanyol színésznő, aki Oscar-díjat kapott. A Vicky Cristina Barcelona című Woody Allen-film mellékszereplője az áttörést úgy értelmezte: változás állt be az amerikai filmekben szereplő külföldi színészek megítélésében. "Dolgozhat az ember Amerikában, ha akcentusa van? Igen, dolgozhat, ez az utóbbi 10-15 év fejleménye" - emlékeztetett a 34 éves Cruz, akit három éve a Volver című filmért jelöltek először az Oscarra. "Ha a mozi az életről szól, ha azt mutatja, ami az utcán zajlik, akkor abba mi mind beletartozunk. A színésznő spanyolra váltva hangsúlyozta, hogy győzelme itteni színész honfitársaié, és azoké, akik Spanyolországban dolgoznak.
KORÁBBAN:
 
KRITIKÁINK A DÍJNYERTES FILMEKRŐL: