Hamarosan zárul az Operatőri Mesteriskola

Film

(MTI) - "Többek szerint itt két hét alatt többet lehet tanulni, mint egy év alatt a világ bármely egyetemén" - mondta Zsigmond Vilmos a mesterkurzus szünetében csütörtökön. Az Oscar-díjas operatőr szerint a nemzetközileg elismert mesteriskola titka az, hogy itt olyan operatőröktől tanulhatnak a diákok, akik maguk is aktívan filmeznek, így benne vannak a filmkészítés folyamatában. Mivel a kurzuson főleg végzős, vagy nemrég végzett operatőrök vesznek részt, oktatni is sokkal könnyebb őket, hiszen nem itt tanulják meg, miként működik a kamera, vagy melyik lámpa mire való. "A mesteriskolára teljes mértékben a művészfilmes látásmód jellemző, ebbe az irányba tereljük a diákokat, miközben megválaszoljuk a kérdéseiket és talán ihletet is adunk nekik" - emelte ki Zsigmond Vilmos.
 
Egy Los Angelesből érkezett huszonéves lány szerint már abból is rengeteget lehet tanulni, ha valaki csak megfigyeli a munkafolyamatot, ráadásul a két vezető tanár hihetetlen filmes sztorikat mesél nekik, amiken egyrészt nagyszerűen szórakoznak, másrészt sokat is okulnak belőlük. Mint elmondta, mivel szinte mindenki más-más országból érkezett, egymástól is rengeteget tanulnak, és bár vannak nyelvi korlátok, a forgatásokon valahogy mindenki "képben van" és jól elvégzi a rábízott feladatot.
 

operatormesterkurzus_kordastudioetyek_ragalyelemer_dkoko20090910006.jpg
Ragály Elemér oktat a mesterkurzuson
 
Az Operatőri Mesteriskolát elsősorban az különbözteti meg a világ legkülönbözőbb pontjain zajló operatőri workshopoktól, hogy itt nem a szemléltetés, hanem a gyakorlat dominál - mondta Xantus János filmrendező, a mesteriskola igazgatója. Xantus szerint az először több mint 20 évvel ezelőtt megrendezett kurzus egyrészt a gyakorlatközpontú oktatásnak, másrészt az itt oktató neves tanároknak köszönheti, hogy a világ egyik legelismertebb operatőri iskolájaként tartják számon.
   
Xantus János kitért arra, hogy több mint száz kezdő és még egyetemi tanulmányait végző operatőrhallgató közül választották ki azt a tizenhatot, aki ösztöndíjasként részt vehet az augusztus 31-től szeptember 13-ig tartó kurzuson. További 25 diák részvételi díj ellenében megfigyelőként lehetett ott az oktatáson: ők stábtagként az ösztöndíjas diákok munkáját segítik, miközben maguk is sokat tanulhatnak.
 
A diákok olyan jelenetek felvételét gyakorolják a mesterkurzus alatt, amelyekben minden elképzelhető fényviszony megtalálható, ráadásul 35 mm-es filmre forgathatnak, amihez diákként egyre ritkábban lehet hozzájutni. A szervezők kulturális sokszínűségre törekedtek, ezért általában országonként csak egy, legfeljebb két jelentkezőt vettek be a mesterkurzus diákjai közé, így a más-más kulturális háttérrel és megközelítéssel rendelkező diákok egymástól is rengeteget tanulhatnak. Az idei mesterkurzuson egy magyar diák, a Kende János osztályába járó Vass Gergely vesz részt.
  
A mesterkurzusról, amire többek között Amerikából, Indiából, Finnországból, Kubából, Németországból és Mexikóból is érkeztek diákok, mintegy 150 filmes iskolának küldtek tájékoztató anyagot, a rendezvény szerepelt az EU Média Alapítvány kínálatában.
 
A mesterkurzuson a résztvevők Széphelyi Júlia kifejezetten erre a célra írt forgatókönyve fikciós jeleneteinek operatőri munkáit készítik el a Korda Filmstúdió egyik műtermében az erre a célra épített díszletben, és másnap a mesterekkel együtt értékelik az elkészített felvételeket.