Holokauszt-Film-Emlékezet

Film


egyeletegyeletert_film_by_est_hu.jpg
 Egy élet egy életért

A holokauszt témáját évtizedeken át tabuként kezelték Kelet-Európában: nemcsak a filmben, az irodalomban is. Emlékezés helyett csend volt a holokauszt túlélőinek családjában is ? és nemcsak mifelénk: nehéz volt a traumákról beszélni Izraelben ugyanúgy, mint Amerikában. A hetvenes évek vége felé fordult a pszichológusok és az oral history-gyűjtők figyelme a szemtanúk személyes vallomásai felé, és ezzel egy időben memoárok, regények és filmek egész sora jelent meg a témáról. Az újabb külföldi filmek közül számos nem jutott el Magyarországra; és az itthon született nagyszerű művek egy részének sincs esélye arra, hogy láthassa a nagyközönség. 

Ebből a hiányból született meg az Auschwitz felszabadulásának 65. évfordulója tiszteletére rendezendő Holokauszt Filmhét elképzelése: nézzük meg, hogyan reprezentálja a holokausztot a film ? fiktív történetben vagy dokumentumok feldolgozásával. Az eredeti tervek szerint a filmhetet egy konferencia egészítette volna ki, ez azonban technikai okok miatt sajnos elmarad. 

A filmvetítések hétfőtől péntekig naponta két alkalommal zajlanak. A délutáni filmprogram során, 15.30-tól olyan, Magyarországon már bemutatott filmeket vetítenek a szervezők, melyek nem könnyen hozzáférhetők, ugyanakkor az oktatásban jól használhatóak ? így örömmel várják a tanárokat és diákokat. Minden este, 18 órai kezdettel pedig új, Magyarországon még egyáltalán nem vagy csak ritkán, zárt körben látható filmeket mutatnak be, elsősorban az angolul vagy csehül/lengyelül/németül értő közönség számára (ezeket a műveket angolul vagy felirattal, magyar fordítás nélkül vetítik). 

A vetítések közül kiemelkedik a január 27-én, szerdán, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján 17 órakor tartandó különleges esemény, A holokauszt színei (The Colours of the Holocaust) című, Rax Rinnekangas rendezte 2009-es finn dokumentumfilm világpremierje, mely a világ több városában egy időben zajlik. A film az antiszemitizmus kevésbé ismert okait vizsgálja: hogyan született meg az árja faj felsőbbrendűségét hirdető eszme Európában a XIX. században, és miként vált a fajelmélet az antiszemitizmus központi elemévé a náci ideológiában? 

A holokauszt színein kívül lesznek még rövidfilmek (Türelem, Meséld el...), nagyjátékfilmek (az Élet minden áron Hrebejktől vagy az Egy élet egy életért, Jeff Goldblum és Willem Dafoe főszereplésével) és további dokumentumfilmek is (Három hiányzó oldal, A látogatás, Üvegház), összesen tizenöt. 

Holokauszt-Film-Emlékezet - Holokauszt Emlékközpont, jan. 25-29.