(MTI) A 2009-ben készült Pozitív sokk című dokumentumfilm Bodnár Zsolt látássérült roma fiatalembert mutatja be, rávilágít rendkívüli kitartására, egészséges, pozitív életszemléletre, tenni akarására. Mint a rendező felidézte: a portréfilm hősét még 11?12 éves korában ismerte meg, amikor az akkor még valamennyire látó fiú a Mosoly Alapítvány Bátor Táborával eljutott egy "élményterápiás" külföldi útra, amely nagy hatással volt későbbi életére. ? Nyomon követtem az életét, de az nekem is hatalmas meglepetés volt, hogy jelentkezett a győri Széchenyi István Egyetem jogi karára ?mesélte Balassa hozzáfűzve, hogy ekkor fogalmazódott meg benne a dokumentumfilm terve. ? A Magyar Mozgókép Alapítványnál pályáztam, és Udvardy Anna producer segítségével készült el a film.
A produkciót 2010-ben bemutatták a Magyar Filmszemlén, majd az Örökmozgóban a Filmtudományi Intézet egy tematikus vetítéssorozatára hívták meg. A bemutató nyomán ajánlották az alkotást a Los Angeles-i Magyar Dokumentumfilm-fesztivál szervezőinek figyelmébe. A fesztivált Bokor Balázs nagykövet, Los Angeles-i főkonzul alapította 2010-ben. A rendezvény fődíját, a közönségszavazatok alapján odaítélt Ember Judit-díjat június elején a Meteor-Film Bt. által gyártott film, Balassa László Pozitív sokk című alkotása kapta.
A harmadik éve megrendezett fesztiválon idén két újonnan alapított díjat is átadtak. A Los Angeles-i Egyesült Magyar Ház Best Choice-díját Gyarmathy Lívia A mi gólyánk című filmje kapta. A William Fox Los Angeles-i Magyar Filmklub díját pedig az Ember az embertelenségben című alkotás nyerte el.
Balassa László elmondta, hogy operatőrként dolgozik, de kisebb reklámokat, referenciafilmeket és klipeket korábban is rendezett. A Pozitív sokk azonban komolyabb előkészítést és szakmai hátteret igényelt.
A rendező a portréfilm címét Küllői Pétertől, a Mosoly Alapítvány alapítójától kölcsönözte, aki a Bátor Tábor által nyújtott "élményterápiát" nevezte így a filmben. A hozzátartozóik által védett falakkal körülvett fogyatékkal élő és beteg gyermekek számára teremt lehetőséget a tábor, hogy megtapasztalják, ők is képesek arra, amire a körülöttük lévő világ, ez a "pozitív sokk" pedig előrelendíti őket.
Balassa szerint a portréfilmje hősét érő pozitív sokk legfontosabb hozadéka, hogy maga is képes azt továbbadni. ? Az ő fantasztikusan pozitív életképe oldja az előítéleteket a fogyatékos és egészséges, a roma és nem roma emberek között. A film sikerének is azért örülök, mert ezek szerint sok ember érzi ezt fontosnak ? fogalmazott a rendező. Mint elárulta: Bodnár Zsolt közben már elvégezte az egyetemet, július 7-én lesz a diplomaosztója. ? Alig várom, hogy ott legyek ? jegyezte meg Balassa László.
A rendező úgy vélte, hogy Bodnár Zsolt valószínűleg érdekvédő jogászként fog dolgozni. ? Biztos vagyok benne a személyiségét ismerve, hogy meg fogja találni a helyét ? hangsúlyozta.
Arról is beszámolt, hogy a film megszületése óta Bodnár megalapította a Pozitív Sokk Közhasznú Egyesületet. Az egyesület irodalmi pályázatára, amelyet fogyatékkal élők és családtagjaik részére írtak ki, 106 pályamű érkezett, amelyekből Balassa szerint ? aki maga is az egyesület tagja ? legalább 25?30 komoly irodalmi értékű. ? Most azon dolgozunk, hogy irodalmi körökben támogatást kapjon, és valamilyen formában, akár periodikában, folyóiratban, akár könyvben ki lehessen adni az arra érdemes pályaműveket ? mesélte.
Rendezői terveiről szólva Balassa László elmondta, hogy szívesen forgatna filmet hasonló témából.
Vándormozi címen tart filmvetítéseket egy roma fiatalember a legkülönbözőbb tematikai alapon a legeldugottabb, főleg romák lakta kis településeken. A szórakoztatásból elindulva olyan kulturális missziót próbál betölteni, amire egyébként az iskola, az oktatás nem képes, és úgy tűnik, hogy nagyon hatékony, mert nagyon jól mozgósítja a roma gyerekeket, ráirányítja a figyelmüket fontos kérdésekre. Szerintem nagyon izgalmas, és nagyon látványos kezdeményezés ? osztotta meg filmtervét. Mint fogalmazott: nyomban bele is fogna a munkába, "ha látna befogadási készséget", egy producer felkarolná az ötletét.