A kísérleti film és a társművészetek eszközeivel mindig is különleges érzékenységgel bánó Jeles András tíz év hallgatás után született új filmje, a József és testvérei a nézőt erős kihívás elé állító, radikális munka. A film alaprétegét a Parasztbiblia (a népi hagyományban fennmaradt-átalakult bibliai témájú elbeszélések gyűjteménye) különleges mozgóképátiratai képezik.
A Parasztbiblia szövegével az Ó- és az Újszövetséget, József és testvéreinek történetét megidéző epizódok ugyanis gyönyörűen fényképezett árnyjátékként jelennek meg. Megejtő formai bravúr ez, egyszerre drámai és pajkos - archaizáló képet és archaizáló szöveget játszat egymásba. A Parasztbiblia történetét azonban egy napjainkban játszódó, brutális és nyers történet keretezi-tagolja, melyet ráadásul egy ipari infrakamera zöldes-monokróm, raszteres képein látunk.
Szakrális és profán, emelkedett és lealjasult, szépséges és roncsolt, időtlen és konkrét rétegei kerülnek párhuzamba, vagy ha úgy tetszik, kontrasztba egymással. Ez a stíluskeveredés és radikalitás minden bizonnyal megosztja majd a közönséget. A József és testvérei a kevesek filmje. Jeles apokaliptikus víziója sem menekülési lehetőséget, sem feloldást nem hagy - kíméletlen, ám következetes alkotás.