A 79. Oscar-díj jelöltjeit Salma Hayek jelentette be kedden Beverly Hillsben.
Az 1960-as évek híres fekete női soul-énekegyüttese, a Supremes történetét feldolgozó Broadway-musical filmváltozatát a legjobb férfi és női mellékszereplő (Eddie Murphy és Jennifer Hudson), a legjobb művészeti irányítás, a legjobb hangkeverés és a legjobb jelmez mellett három különböző dallal is jelölték a legjobb eredeti dal díjára. A Dreamgirls alkotást hét jelöléssel a Babel című multinacionális dráma követi. Alejandro Gonzáles Inarritu alkotása a legjobb film díjáért is harcba szállhat olyan riválisokkal, mint Martin Scorsese A tégla, Clint Eastwood Levelek Iwo Jimából, Stephen Frears A királynő és Jonathan Dayton és Valerie Faris Little Miss Sunshine című filmjeivel. A Bábel várományosa továbbá a legjobb rendezés, a legjobb női mellékszereplő (Adriana Barraza és Kikucsi Rinko), a legjobb eredeti forgatókönyv (Guillermo Arriaga), a legjobb eredeti filmzene (Gustavo Santaolalla) és a legjobb vágás Oscarjának.
A legjobb férfiszínész-jelöltek ötöse Forest Whitaker (Skócia utolsó királya), Peter O,Toole (Vénusz), Leonardo Di Caprio (Véres gyémánt), Will Smith (The Pursuit of Happiness - A boldogság nyomában) és Ryon Gosling (Half Nelson - Fél Nelson).
A legjobb női főszereplő Oscarjáért Helen Mirren (A királynő), Penelope Cruz (Volver), Judi Dench (Notes On A Scandal - Feljegyzések egy botrányról), Meryl Streep (Az ördög Pradát visel) és Kate Winslet (Little Children - Kisgyermekek)
A legjobb külföldi filmek közül az algériai Rasid Busared Indigénes (Bennszülöttek), a kanadai Deepa Mehta Víz (Water), a mexikói Guillermo Toro Pán labirintusa, a német Florian Henckel von Donnersmark The Lives of Others (A mások élete), és a dán Susanne Bier After The Wedding (Esküvő után) című filmjei reménykedhetnek az Oscarban. Nem került tehát be a legjobb öt közé ebben a kategóriában Hajdú Szabolcs Fehér tenyér című filmje.
Az idei Oscar-gálát február 25-én tartják.
Az MTV és a Kedd Animációs Stúdió közös alkotásának négy vetélytársa az animációs rövidfilmek versenyében: a Danish Poet című kanadai film, a Little Matchgirl a Disneytől, a Lifted a Pixartól, és a szintén amerikai No time for nuts.
Ha a február 25-i Oscar-gálán a Maestro megkapja az elismerést, akkor Rófusz Ferenc A légy című alkotása után M. Tóth Géza munkája lesz a második magyar Oscar-díjas animációs film. A rendező az MTI-nek elmondta: a jelölés számára fontos szakmai referencia és elismerés.
A több fesztiválon díjnyertes filmnek a jelölés a negyvenedik elismerése - tette hozzá.
M. Tóth Géza azt tervezi, hogy feleségével együtt részt vesz az Oscar-gálán, stúdiók meghívására már február közepén az Egyesült Államokba utazik.
A rendező 2005-ben készült animációja egyszerű ötletre épül: a művész egy szobában fellépésre készül, feszülten, idegesen. Hallucinációit jeleníti meg a film, tele humorral, zenei leleménnyel, a végén csattanóval.
Az Oscar-nevezést megelőző kvalifikációs vetítéseket augusztusban tartották a Los Angeles-i Laemmle filmszínházban. A nevezett filmek közül tíz került tavaly decemberben a jelölés "előszobájának" számító listára.
M. Tóth Géza a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animációs szakán tanít. A rendező 2005-ben A csodálatos mandarin című, a Bartók-évre készített alkotásával keltett feltűnést. A kékszakállú herceg vára című filmjét a Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon mutatták be.
A tervek szerint májusra készül el M. Tóth Géza legújabb alkotása, amelynek jelenleg Ergo a munkacíme.
A Magyar Televízió közölte azt is: szerdán 19.30 órakor, a Híradó után, az m1 csatornáján levetíti a Maestro című, Oscar-díjra jelölt animációs rövidfilmet.
(MTI) - Kedden közzétették az idei Oscar-díjra jelöltek névsorát. Két magyar jelölt is van: M. Tóth Géza Maestro című 4,5 perces animációs filmjével és Zsigmond Vilmos operatőr A fekete dália című filmért. A világhírű magyar operatőrt negyedik alkalommal terjesztették fel Oscar-díjra, s 1977-ben el is nyerte a rangos kitüntetést a Harmadik típusú találkozások című filmért. Számos magyar és magyar származású filmművészt terjesztették fel Oscar-díjra, s néhányan haza is vihették a szobrot. Összeállítás az Oscar-díjat nyert magyarokról s néhány emlékezetes jelölésről.
Több Oscar-díjas magyart alig ismertek Magyarországon, mivel külföldön éltek vagy nagyon régen kapták meg a kitüntetést, de az amerikai filmipar is magyarként tartja számon őket.
William S. Darling látványtervező 1933-ban a Kavalkádért, 1943-ban a Bernadette dala, 1946-ban pedig az Anna és a sziámi király című filmekért.
Geza Herczeg, azaz Herczeg Géza 1937-ben a legjobb forgatókönyvíró kategória győztese lett az Emile Zola élete című filmmel. Michael Curtiz, azaz Kertész Mihály 1939-ben kapta meg a díjat a legjobb rövidfilm kategóriában.
John S. Toldy az Arise, szerelmem című film forgatókönyvéért kapta meg az Oscart 1940-ben. Alexander Korda, azaz Korda Sándor A bagdadi tolvaj producereként vehette át 1940-ben a nagytekintélyű kitüntetést. Szintén 1940-ben Székely János az Ébredj, szerelmem című forgatókönyvéért kapott Oscar-díjat.
1942-ben Emeric Pressburger a legjobb forgatókönyvíró címet és szobrot kapta meg. 1943-ban Paul Lukas, azaz Lukács Pál lett a legjobb színész az Őrség a Rajnán című filmben nyújtott alakításáért.
Szintén 1943-ban George Pal "különleges Oscart" kapott, majd 1950-ben Végállomás a Hold című látványos "futurisztikus dokumentumfilm" a legjobb speciális effektusok díját, 1951-ben producerként jegyezte az Amikor világok ütköznek és a Világok háborúja című sci-fiket, amelyek két újabb Oscar-díjat eredményeztek. A H.G. Wells könyve alapján készült Az időgép újabb Oscart hozott számára.
Kertész Mihály világsikerű Casablancája 44-ben nyerte el a díjat. Ugyancsak "különleges" teljesítményért kapott szobrocskát 1948-ban Adolph Zukor, azaz Cukor Adolf. George Cukor pedig 1964-ben a My Fair Lady-ért kapott rendezői Oscart.
Rózsa Miklós 1940-ben a Bagdadi tolvaj zenéjéért kapott Oscart, 1945-ben a legjobb zeneszerző lett A város asszonya című film muzsikájának megkomponálásáért, 1960-ban pedig a Ben Hur zenéjéért érdemelte ki ugyanezt a címet.
Robert Pirosh 1949-ben lett a legjobb forgatókönyvíró. Vértes Marcell a Moulin Rouge rendezéséért kapott 1952-ben Oscart.
Alexander Trauner, azaz Trauner Sándor az 1960-as Legénylakás című halhatatlan Jack Lemmon-film látványtervezője. Később az Irma, te édesért is megkapta a legjobb látványtervezői kitüntetést.
Joseph Kiss A bolondok hajójáért kapott látványtervezői Oscart 1965-ben.
Zsigmond Vilmos világhírű magyar operatőr a Harmadik típusú találkozásokkal 1977-ben nyert. A Szarvasvadász és A folyó című filmekért is jelölték.
Rófusz Ferenc az A légy című filmjéért kapta meg A legjobb animátor címet 1981-ben.
1981-ben Szabó István átvehette a Mephistóért mint legjobb külföldi filmért járó arany szobrocskát. Oscarra jelölték Szabó Bizalom és a Redl ezredes című filmjét is.
A Maszk című filmben dolgozott Elek Zoltán, aki a legjobb sminkes lett 1986-ban.
1991-ben Böszörményi Zsuzsa diák-Oscart nyert, 1996-ban Szalay Attila technikai Oscart kapottA legutóbbi magyar vonatkozás .
2001-ben Koltai Lajost a Malena című Giuseppe Tornatore film operatőri munkájáért jelölték Oscarra.
A legutóbbi magyar vonatkozás: az édesanyja és nagyanyja révén magyar származású Adrien Brody, aki 2003-ban a legjobb színész díját vihette el A zongoristával.