A George W. Busht erősen bíráló film az év legmagasabb bevételét produkáló dokumentumfilmje lett.
Moore reméli, hogy a filmet még a novemberi elnökválasztás előtt bemutatják a televízióban is. Szeretné ugyanis, ha filmje minél több amerikaihoz eljutna.
Az Akadémia szabályai szerint azonban ez érvénytelenítené a film jelölését a dokumentumfilm kategóriában. A legjobb filmek között azonban így is versenyezhetne.
Moore számára az igazi kitüntetés egyébként Bush bukása lenne, ezért nem adja fel a próbálkozást, hogy a Fahrenheit 9/11 még a választások előtt lemenjen a tévében.
"Annak ellenére, hogy nincs semmi biztosíték arra, hogy engedélyezik a film egyszeri vetítését - és bizonyára nem is fogják - eldöntöttem, hogy sokkal fontosabb vállalni a felelősséget és reménykedni, hogy rá tudok venni valakit arra, hogy leadja a tévében még akkor is, ha az a választás előtti éjszaka történik."- nyilatkozta a rendező.
"Ezért eldöntöttem, hogy filmemet nem nevezem a legjobb dokumentumfilm kategóriában."- tette hozzá.
"Ha csak egy kis esély is van rá, hogy sikerül levetíteni a filmet néhány millió amerikainak a választások előtt, akkor ez sokkal fontosabb nekem annál, hogy nyerjek még egy dokumentumfilmes Oscart. Mondtam is a kollégáimnak, akikkel a filmen együtt dolgoztunk: hagyjuk, hadd vigye haza most valaki más a szobrot."- summázta véleményét Moore.
Moore 2003-ban fegyverellenes dokumentumfilmjével, a Kóla, puska, sült krumpli cíművel nyert már Oscar-díjat a legjobb dokumentumfilm kategóriában.
(bbc.co.uk)