(MTI) - A Nader and Simin: A Separation (Nader és Simin, egy válás) című alkotás rendezője a kulturális cserekapcsolatokkal foglalkozó DAAD nevű szervezet meghívására maradhat Németországban: féléves ösztöndíjat kínálnak neki. Amennyiben a művész úgy dönt, elfogadja az ajánlatot, júniustól lehet a program résztvevője.
Aszgar Farhadi munkája a Berlinale egyik legnagyobb sikere volt, a legjobb filmnek járó Arany Medve mellett két Ezüst Medve-díjat is kapott az Isabella Rossellini vezette nemzetközi zsűritől.
Irán központi témája volt az idei filmfesztiválnak, a zsűribe meghívást kapott Dzsafár Panahi iráni rendező, akit hazájában rendszerellenes propagandatevékenység címén ítéltek börtönbüntetésre. A művész fontos szereplője volt a vitatott kimenetelű 2009-es elnökválasztások utáni ellenzéki megmozdulásoknak. A jelenleg házi őrizetben tartott Panahit húsz évre eltiltották az alkotói tevékenységtől, hazáját sem hagyhatja el. Ezért Berlinbe sem tudott elutazni, a filmszakma azonban kiállt mellette, tiltakozást is szerveztek a fesztiválon. A rendező helyét üres szék jelezte a zsűri bemutatkozásakor és a díjátadó gálaesten is.
Irán németországi nagykövete a Der Spiegel című lapban közölt levele szerint reméli, hogy Dzsafar Panahi "ismét gyakorolhatja szakmáját, ha megoldódtak jogi problémái". A diplomata azt írta, Panahi azért nem utazhatott el a Berlinaléra, mert meg kellett jelennie a bíróságon.
Az iráni rendezők munkafeltételeiről szólva a nagykövet úgy fogalmazott, Irán "nagylelkű", mert "többféle véleményt és meggyőződést is tolerál - a törvény és az erkölcs keretein belül".