Nincs újabb magyar Oscar-díj

Film


helenmirrenk_epa20070226005.jpg
Los Angeles, 2007. február 26. Helen MIRREN brit színésznő a legjobb női főszereplőnek járó kitüntetést fogja az Oscar-díjak 79. átadási ünnepségének végén tartott fotózáson a Los Angeles-i Kodak színházban 2007. február 25-én. Mirren A királynő című filmben nyújtott alakításával érdemelte ki az elismerést. (MTI/EPA/Paul Buck)

(MTI)- A nyertesek:
    A legjobb film: A tégla (Producer: Graham King)
    A legjobb rendező: A tégla (Rendező: Martin Scorsese)
    A legjobb színész: Forest Whitaker (Az utolsó skót király)
    A legjobb színésznő: Helen Mirren (A királynő)
    A legjobb férfi mellékszereplő: Alan Arkin (A család kicsi kincse)
    A legjobb női mellékszereplő: Jennifer Hudson (Dreamgirls)
    A legjobb külföldi film: A mások élete (német; Rendező: Florian Henckel von Donnersmarck)
    A legjobb animációs film: Táncoló talpak (Rendező: George Miller)
    A legjobb operatőr: Guillermo Navarro (A faun labirintusa)
    A legjobb adaptált forgatókönyv: A tégla (William Monahan)
    A legjobb eredeti forgatókönyv: A család kicsi kincse (Michael Arndt)
    A legjobb jelmeztervező: Minena Canonero (Marie Antoinette)
    A legjobb smink: A faun labirintusa (David Martín, Montse Ribé)
    A legjobb dokumentumfilm: Kellemetlen igazság (Rendező: Davis Guggenheim)
    A legjobb rövid dokumentumfilm: The Blood of Yingzhou District (Rendező: Ruby Yang, Thomas Lennon)
    A legjobb rövid animációs film: The Danish Poet (norvég-kanadai; Rendező: Torill Kove
    A legjobb rövidfilm: West Bank Story (Rendező: Ari Sandel)
    A legjobb hangvágás: Levelek Ivo Dzsimáról (Alan Robert Murray, Bob Asman)
    A legjobb eredeti filmzene: Babel (Gustavo Santaolalla)
    A legjobb eredeti filmdal: I Need to Wake Up (Kellemetlen igazság;
    A legjobb hangkeverés: Dreamgirls (Michael Minkler, Bob Beemer, Willie D. Burton)
    A legjobb vizuális effektus: A Karib-tenger kalózai - A holtak kincse (John Knoll, Hal T. Jickel, Charles Gibson, Allen Hall)
    A legjobb vágás: A tégla (Thelma Schoonmaker)
    A tiszteletbeli életmű Oscar-díjat Ennio Morricone kapta.
    A Jean Hersholt-díjat Sherry Lansing vette át.

 

oscarszineszek2007k_epa20070226006.jpg
Los Angeles, 2007. február 26. Forest WHITAKER amerikai színész a legjobb férfi főszereplő, Jennifer HUDSON amerikai színésznő a legjobb női mellékszereplő, Helen MIRREN brit színésznő a legjobb női főszereplő, Alan ARKIN amerikai színész pedig a legjobb férfi mellékszereplő kitüntetését fogja (b-j) az Oscar-díjak 79. átadási ünnepségének végén tartott fotózáson a Los Angeles-i Kodak színházban 2007. február 25-én. (MTI/EPA/Paul Buck)
 
 
A tégla a legjobb film

Martin Scorsese A tégla című filmje kapta a legjobb film és a legjobb rendezés Oscar-díját a vasárnapi (magyar idő szerint hétfő hajnali) akadémiai díjkiosztó gálán. 
    
Martin SCORSESE amerikai rendező a legjobb rendezőnek járó kitüntetést fogja az Oscar-díjak 79. átadási ünnepségének végén tartott fotózáson a Los Angeles-i Kodak színházban
Martin SCORSESE amerikai rendező a legjobb rendezőnek járó kitüntetést fogja az Oscar-díjak 79. átadási ünnepségének végén tartott fotózáson a Los Angeles-i Kodak színházban  
Martin Scorsese lett a 2007-es Oscar-díjkiosztó nagy nyertese, gengszterfilmje, A tégla öt Oscar-jelölésből négyben sikeres lett a Hollywoodban megrendezett ceremónián: elnyerte a legjobb rendezés, a legjobb film, a legjobb vágás és a legjobb adaptált forgatókönyv díját.
    A tégla, amely a Szigorúan piszkos ügyek című hongkongi thriller nyomán készült, nem csak az Akadémia elismerését hozta meg Scorsese számára, de a nézők is rá szavaztak, a film rendezői pályafutása legnagyobb kasszasikere lett.
    Scorsesének azzal a műfajjal, a gengszterfilmmel sikerült valóra váltania álmát, amely végigkísérte egész rendezői pályáját. A tégla eredeti címe Departed, azaz megboldogultak, s ez arra utal, hogy a film főbb szereplői szinte mind meghalnak a történet végére. Frank Costello (Jack Nicholson), a maffiafőnök beépíti egyik emberét a rendőrség maffiaellenes csoportjába, ám a rendőrség titkos csoportja is fedett ügynököt küld a nyakára. A két ügynök izgalmas macska-egér párbaja tartja fenn végig a feszültséget.
    A 64 éves filmrendezőt korábban hatszor jelölték a rendezői díjra (többek között a Dühöngő bikáért, a Nagymenőkért és Az ártatlanság koráért), de most vehette át először az Oscar-szobrot rendezőbarátai, Francis Ford Coppola, George Lucas és Steven Spielberg kezéből.
 
A dán költő című film nyert a Maestro kategóriájában

A dán költő (The Danish Poet) című norvég-kanadai film nyerte magyar idő szerint hétfőn hajnalban (amerikai idő szerint vasárnap este) az Oscar-díjat A legjobb rövid animációs film kategóriájában.
    Ebben a kategóriában jelölték a magyar M. Tóth Géza Maestro című filmjét, a többi nevezett a Lifted, A kis gyufaáruslány és a No Time for Nuts című filmek voltak.
    A díjnyertes filmet Liszka Tamás, a Maestro kampánykörútjának főnöke az MTI-nek nyilatkozva dicsérte, mint mondta, "olyan jó, hogy akár magyar film is lehetne."
    A szakember emlékeztetett arra, hogy a Maestróról is sokáig mint esélyesről beszéltek, s megjegyezte: nem a nagy stúdiók nyertek. "A cél az volt, hogy Hollywoodban tudatosítsuk, milyen magas színvonalú a magyar animációs filmművészet. Senki sem lepődne meg, ha jövőre is lenne magyar jelölt" - mondta.
    A legjobb rövid animációs film kategóriájában a 79. Oscar-díj gála elején osztották ki a díjat a hollywoodi Kodak Színházban. A termet 3400 vendég töltötte meg, a képernyők előtt százmilliók követték figyelemmel az eseményeket.
    Az első Oscar-díjat az este A faun labirintusa című mexikói-spanyol-amerikai thriller alkotói kapták a legjobb művészeti vezetésért. A legjobb sminkért járó aranyszobrocskát is ennek a filmnek a sminktervezői, David Marti és Montse Ribé kapta. A legjobb élő szereplőkkel készült rövidfilm kategóriájában a West Bank Story bizonyult a legjobbnak.
    A gála műsorának konferálását Ellen DeGeneres komikus vállalta, aki úgy vélte, hogy "ha nem lennének feketék, zsidók és homoszexuálisok Oscar-díj sem lenne." Maga DeGeneres bevallottan leszbikus.
 

florianhenckelvondonnersmarckk_epa20070226009.jpg
Florian HENCKEL von DONNERSMARCK német rendező a legjobb nem angol nyelvű filmnek járó kitüntetést fogja
 
 
Német film nyert, Zsigmond Vilmos nem

A mások élete (Das Leben der Anderen) című német film nyerte hétfőn hajnalban, (amerikai idő szerint vasárnap este) Hollywoodban a legjobb nem angol nyelvű külföldi filmnek (a legjobb külföldi filmnek) járó Oscar-díjat.
    A magyar mozikba most kerülő film, Florian Henckel von Dannersmarck alkotása a nyolcvanas években játszódik Kelet-Németországban, s arról, szól, hogy a belbiztonság egyik munkatársa hogyan áll át egy megfigyelés alatt tartott művészházaspár oldalára. Németországban a film többek között azért keltett vitát, mert túlságosan hiteltelennek tekintették a belügyes munkatárs pálfordulását.
    Ez a németek harmadik Oscar-díjas filmje. Korábban Volker Schlöndorff A bádogdobért (1980), illetve 2003-ban Caroline Link a Hontalanul Afrikában című alkotásért vehette át az Oscar-szobrocskát.
    Nem kapott díjat a magyar származású amerikai művész, Zsigmond Vilmos, a Fekete Dália című Brian de Palma-film operatőre. Ebben a kategóriában Guillermo Navarro, a A faun labirintusa című mexikói-spanyol-amerikai fantasztikus thriller operatőre lett a nyertes.
    Ugyancsak nem nyert a magyar M. Tóth Géza Maestro című remekével az animációs rövidfilmek kategóriájában. Az amerikai filmakadémia ítészei A dán költő (The Danish Poet) című norvég-kanadai alkotást részesítették előnyben.