(MTI) - Az illető arra is emlékeztetett: a filmrendező három éve már járt Magyarországon, akkor A zongorista című filmjét - az alkotó kérésére és jelenlétében - jótékonysági est keretében mutatták be Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Az - azóta Oscar-díjas - filmrendezőt 1978-ban vádolták meg azzal, hogy egy Samantha Geimer nevű 13 éves lányt előbb leitatott, majd megerőszakolt. Polanski az ítélet kihirdetése előtt elhagyta az országot, hogy elkerülje a börtönt, s azóta Párizsban él.
Oravecz Éva, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtófőnöke az MTI-nek elmondta: nincs tudomásuk arról, hogy a rendező Magyarországon tartózkodik, és folyamatban lévő konkrét ügyekben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egyébként sem adhat felvilágosítást. Hozzátette: a magyar-amerikai kiadatási ügyekben alkalmazandó jogszabályokat a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló 1996. évi XXXVIII. törvény, valamint az 1997. évi LXI. törvénnyel kihirdetett magyar-amerikai kiadatási szerződés tartalmazza.
Az MTI kérdésére Kamarás Péter, jogász elmondta: A bűncselekmény büntethetősége vélhetően elévült. Hozzátette: "Az adott ügy kapcsán az a döntő, hogy létezett-e kiadatási egyezmény a bűncselekmény idején, és persze hogy érvényben van-e van-e". A jogász rávilágított arra, hogy a magyar törvények értelmében a büntethetőség elévülése a Büntető Törvénykönyvben megszabott büntetések felső határa.
A lengyel születésű Roman Polanski a holokauszt témakörének szentelt A zongorista című filmjével nyerte el a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat, amelyet Franciaországban vett át 2003-ban, mivel az ellene érvényben lévő letartóztatási parancs miatt továbbra sem utazhat Amerikába. A film 2002-ben Cannes-i Filmfesztiválon Aranypálmát is nyert.
További cikkek ebben a rovatban