Super Size Me

Színpad

Morgan Spurlock filmrendező azt akarta kideríteni, mi történik egy remek kondícióban lévő, egészséges fiatalemberrel, ha egy teljes hónapig kizárólag a McDonald's-ben étkezik. A kísérletnek saját magát vetette alá. Pedig Spurlock - akinek barátnője vegetáriánus szakács - nem valami gyakorlott mekibejáró: az első Super Size menünél például kidobja a taccsot. Az egyik lefektetett fontos szabály ugyanis, hogy ahányszor csak megkérdezik, Super Size menüt kell fogyasztania (innen a cím).

A McDiéta dokumentálása azonban nemcsak mulatságos, hanem megdöbbentő is - elég néhány adatot idézni. Amerikában a lakosság 60 százaléka, mintegy 100 millió ember túlsúlyos - egyes államokban minden negyedik ember el van hízva. Évi 400 ezer haláleset hozható kapcsolatba a helytelen étkezési szokásokkal. Minden huszadik amerikai, összesen 17 millió ember cukorbeteg.

És hogy mi köze van mindehhez a gyorsétteremláncnak? Morgan Spurlock kísérletét végignézve mindenki rá fog jönni, hogy nagyon sok. Az egészséges férfi laboreredményei az egy hónap letelte után még orvosait is sokkolták. Az, hogy már két hét alatt 8 kilót hízott a legkevesebb - de a toxikus ételeknek köszönhetően sikerült tönkretennie a máját, depressziós lett, és szexuális élete sem maradt a régi (akit ez sem győz meg...). És ha már itt tartunk: nekünk magyaroknak, a gulászuppe és a pörkölt népének különösen oda kellene figyelnünk erre a filmre - nehogy aztán mi is McDagadjunk.

A film - amely idén a Sundance Fesztiválon a rendezésért járó díjat nyerte - a kísérlet végigkövetésén túl feltérképezi az étkezési szokásokat az egész Egyesült Államokban, és vizsgálja a marketing oldalt, valamint az iskolai étkeztetést is. Az alkotók megpróbálták felvenni a kapcsolatot a McDonald's-szel is - mindhiába.