Széles körű magyar részvétel a Berlinalén

Film

(MTI) - A hivatalos versenyprogramban a rendezők által román-brit-magyar koprodukciós filmként feltüntetett Katalin Varga című filmről elmondta: mindenképp örülnünk kell annak, hogy az Erdélyben játszódó film ott van a játékfilmek versenyében. Vezér Éva szerint a szó legszorosabb értelmében nem magyar koprodukcióról van szó, magyar finanszírozás, produceri munka ugyanis nincs a filmben, a rendező, Peter Strickland pedig angol. Ugyanakkor az operatőr a rendkívül tehetséges Győri Márk, s erdélyi magyar színházak művészei alkotják a szereplőgárda többségét. A film laborálása is Magyarországon történt.

 
Az igazgató utalt arra, hogy a fesztivál elején kezdődik a legtehetségesebb fiatal színészek számára bemutatkozási lehetőséget kínáló Shooting Stars program, amelyen tíz ország fiatal és tehetséges színésze, köztük Tóth Orsi, Mundruczó Kornél filmjeinek szereplője vesz részt. A program jelentősege az, hogy az ifjú tehetségek megismerkedhetnek a szakma nagyjaival, s találkozhatnak a legnagyobb színészügynökségekkel. Mindez óriási lehetőséget kínál a kiválasztott színészeknek.
 
A magyar fiatal filmesek számára egyre népszerűbb a Berlinale másik programja, a Talent Campus is. Ennek az idén öt magyar részvevője lesz. Egy magyar-svéd koprodukciós film a Generation programban szerepel, a magyar partner ebben a Baestarts stúdió. Ezen kívül - a fesztivál keretében - a hírhedt berlini fal leomlásának 20. évfordulója kapcsán zajlik egy retrospektív vetítéssorozat, amelyen régi filmjeink közül két jelentős magyar film is szerepel: Jeles András Kis Valentino és Bódy Gábor A kutya éji dala című filmje, továbbá egy rövidfilm, a Trabantománia, amelyet Vetős János készített.
 
A szakmai programok közöl rendkívül fontos az egyik forgatókönyvírói workshop. Ezen tavaly Fliegauf Benedek nyerte el a legjobb forgatókönyvnek járó díjat. A mostani tanácskozás résztvevői között van Elek Judit és Bergel László, továbbá Erdélyi Dániel is egy-egy filmtervvel. A workshop folytatására Cannes-ban kerül sor, s ott adják át a díjat a legjobb forgatókönyvnek is.
 
A magyar részvétel szempontjából Vezér Éva szerint kiemelkedő fontossága van a berlini magyar kulturális intézet, a Collegium Hungaricum által rendezendő programsorozatnak, a Cinema Totalnak, amelyet az intézet a fesztivállal párhuzamosan tart. A szakmai programsorozat az angol Peter Greeneway rendező és Yonderboi 100 év magyar filmjeiből összeállított prezentációjával veszi kezdetét, s abban egy héten keresztül - a magyar filmművészet, illetve a filmipar bemutatása céljából - többek között producerek, rendezők, különböző stúdiók mutatkoznak be a német fővárosban
 
Természetesen a fesztivállal párhuzamosan zajló filmvásáron ezúttal is üzemel a magyar stand, amelyen a résztvevők a többi között számos információs anyaggal igyekeznek népszerűsíteni a magyar filmeket.