(MTI) Az idei seregszemle, amelyre olyan sztárokat várnak, mint George Clooney, Brad Pitt, Rachel Weisz, Michelle Williams, Glenn Close, Robert De Niro és Viggo Mortensen, különösen nagy hangsúlyt helyez a dokumentumfilmekre és a zenei alkotásokra. A hagyományokhoz híven számos Oscar-reménység is bemutatkozik a fesztiválon, amely idén 123 világpremiernek ad otthont.
Brad Pitt Moneyball című baseballfilmjével érkezik a kanadai nagyvárosba, Ocean's-filmekbeli társa, George Clooney pedig két alkotással is jelen van a mustrán: Alexander Payne The Descendants című családi drámájával és legutóbbi saját rendezésével, a The Ides of March című politikai sagával.
Rachel Weisz Clooneyn is túltesz, hiszen három filmjét is vetítik Torontóban: az 50-es években játszódó, The Deep Blue Sea című drámát, az Anthony Hopkins és Jude Law szereplésével készült, 360 című szexthrillert, valamint a fesztivál zárófilmjének választott Page Eight című brit kémmozit, amelyben Bill Nighyval és Ralph Fiennesszel látható. Fiennes is két filmmel mutatkozik be a fesztiválon: a Page Eight mellett saját Shakespeare-rendezésével, a Coriolanusszal, amelyben Vanessa Redgrave és Gerard Butler mellett maga is szerepel. Redgrave egy másik Shakespeare-filmben is látható lesz: I. Erzsébet angol királynőt alakítja az Anonymous című alkotásban, amely azzal az elmélettel játszik el, miszerint a híres szerző darabjait valójában Edward De Vere, Oxford grófja írta.
A programban szereplő több mint 260 játékfilm között ott lesz az Albert Nobbs című dráma, amelyben Glenn Close egy férfi komornyikként munkát vállaló 19. századi ír nőt játszik; a Robert De Nirót, Jason Stathamet és Clive Owent felvonultató Killer Elite; a Freud és Jung kapcsolatát bemutató David Cronenberg-film, az A Dangerous Method Michael Fassbenderrel, Viggo Mortensennel, valamint Keira Knightleyval a főszerepekben; valamint Sarah Polley legújabb rendezése, a Take This Waltz.
Polley szerint ? aki Torontóban nőtt fel és ma is ott él ? azért számít különlegesnek a kanadai fesztivál, mert a filmipar által uralt cannes-i vagy velencei seregszemlével szemben itt a rajongók töltik meg a vetítéseket, így a rendezők sokkal jobban meg tudják ítélni a reakciókból, filmjük hogyan teljesít majd a való világban.
Jelzésértékű, hogy a 36. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál nyitó alkotása ? a seregszemle történetében először ? egy dokumentumfilm, méghozzá egy zenei dokumentumfilm, Davis Guggenheim From the Sky Down című alkotása, amely a U2 1991-es, Achtung Baby című albumának születését mutatja be. Az idei fesztivál ugyanis igen nagy figyelmet szentel a dokumentumfilmeknek, köztük is a zenei alkotásoknak: a U2 mellett Paul McCartney, Neil Young és a Pearl Jam is megjelenik a mozivásznon. A dokumentumfilmes szekcióban olyan rendezők új művei is bemutatkoznak, mint Werner Herzog, Wim Wenders, Alex Gibney vagy Morgan Spurlock.
A külföldi filmek között ott lesz Torontóban a Cannes-i fesztiválról kitiltott Lars von Trier Melankólia című alkotása, valamint a magyar és a lengyel nevezés is a 2012-es idegen nyelvű Oscar-díjra: Tarr Béla A torinói ló és Agnieszka Holland Sötétségben című filmje.
A fesztivál elé nemcsak a rajongók, de a filmes szakemberek is nagy várakozással tekintenek Cannes és Sundance optimista hangulata és az elmúlt év független filmes sikerei után.
A Hysteria című filmhez készült fesztiválelőzetest több mint 400 ezerszer nézték meg ? mondta példaként Cameron Bailey, a seregszemle társigazgatója, aki szerint a filmek torontói szereplése jó előrejelzést ad a filmforgalmazók számára egy-egy alkotás észak-amerikai szerepléséről.
Michael Barker, a Sony Pictures Classics társelnöke szerint a tavalyi nehéz év volt a filmeladások terén, de a piac jelenleg "nagyon erős", az emberek optimisták és sok cég akar filmet venni. "Kielégíthetetlen igény van a filmekre" ? vélekedett.