Születésnapi időutazás az m2-vel

Film

40 évvel ezelőtt, 1971 augusztusában kezdte meg kísérleti adását a Magyar Televízió második csatornája. Az évforduló alkalmából egy kis időutazásra invitálja nézőit az m2: augusztus 20-án délután fél 4-től egészen éjfélig az indulás évében vetített izgalmas, drámai vagy nevettető műsorszámokból mutat be válogatást a csatorna.

 
Az indulóév legkedveltebb játékfilmjeivel, portréival és kabaréival együtt a korszellemet is megidézi az MTV: a műsorszámok között bejátszott archív felvételekből a korszak televíziózási szokásait, technikai újdonságait is megismerhetik a mai nézők. A tematikus nap szerkesztői szemezgetnek a 71-es filmek, műsorok kritikáiból, újra levetítik a bemondónők tízparancsolatát, sőt ? afféle időkapszulaként ? négy évtized után Németh László és Nagy László jóslatait is bemutatják a televíziózás jövőjéről.
Mert minden kétségen felül a televízió volt a korszak slágertémája: a Táncdalfesztiváloknak és a Ki mit tud? vetélkedőknek köszönhetően újfajta sztárkultusz volt kialakulóban. Ekkoriban indult Antal Imre televíziós karrierje, ezekben az években mutatkozott be a Mikroszkóp Színpad és a Rádiókabaré után a képernyőn is Hofi Géza; zenés és színházi felvételek, kosztümös történelmi játékfilmek és klasszikus regényadaptációk tucatjait gyártotta a 70-es évek elején az MTV.
 
Az eleinte heti két-három alkalommal sugárzó második adón például már az első évben 150 filmet tűzött műsorra a televízió, ekkor debütált a nagysikerű Rózsa Sándor, a Móricz Zsigmond műve alapján forgatott tévésorozat, amelynek első részét a 40. évforduló kínálatában is megtalálják a nézők. Szintén ekkor mutatták be, s most újra látható lesz a nagyszabású pénzrablás történetét elmesélő, Jókai-regényből készült Vasrács, vagy az emlékezetes A vendég című játékfilm, Szemes Mari és Domján Edit főszereplésével. Olyan különlegességek is szerepelnek az évfordulós összeállításban, mint a Czóbel Béla festőművésszel szentendrei és párizsi műtermében felvett színes portréfilm, a Nobel-díjjal frissen kitüntetett Gábor Dénessel készített interjú, vagy az Abigél megjelenése után kevéssel rögzített film Szabó Magdáról.
 
A 71-es év szórakoztató produkciói közül elsőként a szilveszteri műsort idézi meg az m2, a "harmadik csatornát", ahogy a frissen indult MTV2 után a kabaréműsort elnevezték. Kudlik Júlia és Ősz Ferenc szereplése, vagy Koós János és Harangozó Teri fellépése mellett a műsor egyik legnagyobb tetszést kiváltó része Hofi Géza Rózsa Sándor paródiája volt, amelyből talán a mai napig többen emlékeznek a regényhősre, mint az egyidős filmsorozatból ? ezért is választották azt a megoldást a szerkesztők, hogy Hofi alakítását közvetlenül a játékfilm után tűzik műsorra. Az m2 évfordulós kínálatában Hofi Géza egy másik, immár klasszikusnak számító, 1971-es szólóestje is szerepel Elég az hozzá! címmel.
 
A hetvenes évek eleje mindenféle értelemben a televíziózás aranykorának számított: az 1970-es első színes közvetítés után ? az április 4-i díszszemle volt az új technológia főpróbája ? 1971-ben már az új "kísérleti 2-es" csatornán rendszeresítették a "színes szerdákat". Az MTV2-nek azóta korszakonként kereste az újabb profilt, feladatot a televízió vezetősége. Az induláskor azonban még a kísérleten volt a hangsúly, hogy milyen szerkesztési módszerekkel kínálhatnak a nézőknek kellő programválasztási lehetőséget. A gazdag kínálat mellett maga a választási lehetőség volt tehát az 1971 augusztusában indult MTV2 nóvuma. Ezt a kort és ezt a hangulatot idézi meg egy születésnapi időutazással 2011. augusztus 20-án a mai m2.