Televíziós szereplést ér a filmes műveltség

Film

 

"Kell egy csapat" címmel 2009. október 8-án nagyszabású filmes vetélkedő indult középiskolások számára a Duna Televízióban azzal a céllal, hogy a magyar filmet népszerűsítsék a fiatalok körében. A selejtező és középdöntő után öt csapat jutott a döntőbe, amelyet február 6-án, 15.10-kor láthatnak a Duna Televízióban.

 
Az ötletgazda, B. Müller Magda fotóművész volt, aki negyvenéves pályafutása során 60 filmben dolgozott. Tapasztalata szerint a mai fiataloknak nincs kapcsolata a magyar filmekkel.
 
Talán rácáfol az aggodalmakra az érdeklődés: 44 középiskolásokból álló csapat jelentkezett, hogy bebizonyítsa, ismeri és kedveli a magyar filmeket. Sándor Pál kultuszfilmmé vált alkotására, a Régi idők focijára utalva kapta címét a vetélkedő, amelyben továbbjutni nem volt könnyű feladat, hiszen a versenyzőknek 10 filmkülönlegesség alapos ismeretéről kellett számot adniuk hétről hétre, amihez a döntőben további húsz magyar nagyjátékfilm társul.
 
A fiatalok teljesítményét filmes szakemberekből álló, háromtagú zsűri bírálta el, amelynek elnöke Kelecsényi László filmtörténész, tagjai pedig Pörös Géza, a Duna Televízió kulturális igazgatója és Böszörményi Gábor, a Mozinet magazin főszerkesztője volt.
 
A Duna Televízió a Duna Mozi és a Filmes Műhely című filmes magazinjaiban, valamint a www.dunatv.hu/vetelkedo minisite-on számolt be rendszeresen a verseny állásáról, csütörtök esténként pedig műsorára tűzte Mészáros Márta Napló apámnak, anyámnak, Kósa Ferenc Ítélet, Makk Károly Szerelem és Sándor Pál Régi idők focija című filmjét. A program különlegessége volt, hogy az alkotásokat rendezőik vezették be rövid előszavakban, a 70 éves Sándor Pált pedig külön portréfilmben is köszöntötte a Duna Televízió december 3-án. A filmek bemutatásának délutánján pedig a Fejezetek a magyar film történetéből című sorozat nyújthatott segítséget az érdeklődőknek.
 
A "Kell egy csapat!" döntőjét is a filmünnep hetére időzítette a Duna Televízió: február 6-án szombaton 15.10-kor játékos, szórakoztató műsor keretében versenyez az öt döntős csapat, mely magyarországi és határon túli magyar diákokból állnak. A legfelkészültebb csapatok Sopronból, Gyuláról, Dunaújvárosból, Székelykeresztúrról és Tamásiból érkeztek. A döntőben olyan színművészek segítségére számíthatnak a játékosok, mint Für Anikó és Koltai Róbert.