(MTI) A franciák "nemzeti BB-jeként" emlegetett Brigitte Bardot vonzerejének rejtélyét új, igen elismerő életrajzban igyekszik megfejteni Marie-Dominique Lelievre írónő, a Libération című lap munkatársa a Flammarion kiadónál megjelent könyvében (Brigitte Bardot, plein la vue).
A szerző nem titkolja, hogy csodálja az 1960-as évek filmlegendájának "pályáját, vakmerőségét, bátorságát." "Azok közül, akiknek életrajzát megírtam, Bardot a legbonyolultabb személyiség, e téren Serge Gainsbourg és Yves Saint-Laurent is elmarad tőle" ? mondta a szerző az AFP hírügynökségnek a botrányhős énekesre és a divatdiktátorra, illetve róluk szóló korábbi könyveire utalva.
Lelievre elárulta: szánt szándékkal nem találkozott Brigitte Bardot-val, mert nem kívánta, hogy a filmcsillag előre elolvassa a róla szóló könyvet és esetleg beleszóljon. Viszont meginterjúvolta BB kollégáit, szakmai és baráti vagy érzelmi kapcsolatait. Ezeket a különböző kötődéseket BB nem mindig választotta el egymástól?
"A mások vágyából született lényt", a hatvanas évek szexszimbólumát elsősorban szabad asszonyként mutatja be a szerző, olyan nőként, aki "elutasítja a kényszereket, és egy egész nemzedék szóvivőjeként lép fel". Lelievre beszámol a "férfifaló" BB változó szerelmeiről, köztük négy házasságáról.
A szerző szerint Bardot-t igen hamar "csapdába ejtette a hírnév és belökte a szédítő űrbe, amelyet saját visszfénye jelentett". "Bardot azt mondta és csinálta, amit gondolt, anélkül hogy bárkinek el akart volna számolni erről" ? fejtette ki Lelievre, aki hozzáfűzte, hogy a hajdani világsztár ma visszahúzódva, a társadalom jelenidején kívül él.
"A művészt felemésztő filmkarrierből a lehető legjobban lépett ki, az emberkerülés ellenszernek tekinthető. Megvan benne a franciák minden erénye és hibája. A nevetségességig is elmegy az állatok védelmezésében, befolyására változik az erkölcs és a törvény is" ? méltatta könyvének hősnőjét Lelievre.
A szerző elárulja, hogy Brigitte Bardot pontosan fizeti a vagyonadót, gondosan gazdálkodik javaival, amelyek kényelmes életet biztosítanak számára, noha vagyonának legnagyobb részét állatvédő alapjának fenntartására fordítja.
A BB-t sújtó bírósági ítéletekről, amelyek a muzulmán közösségre vonatkozó megjegyzéseiért büntették fajgyűlöletre való felbujtás címén, az új könyvben kevés szó esik ? BB-t főleg a birkaáldozatok háborították fel. Az életrajzíró kiemeli, hogy Bardot nem próbálja rejtegetni az életkor nyomait, egyenesen belenéz a kamerákba egy olyan világban, amely takargatni próbálja az öregséget. Ez a bátorság jele ? hangoztatja. "Bardot igazi királynő. El lehet hagyni, de nem lehet megfosztani a trónjától" ? összegezi véleményét az új életrajz szerzője.