(MTI) - Az Elliot Grove vezette háromtagú nemzetközi zsűri egyhangúlag határozott a Hullámtörők-díj odaítéléséről - közölte Horváth György fesztiváligazgató. "A Titanic zsűrik döntésén évek óta látszik, hogy fontos számukra a fiatal filmesek támogatása. Nincsenek bennük előítéletek, szeretik segíteni az új generáció munkáját, bátorítani a pályakezdőket" - emelte ki a fesztiváligazgató.
A Svédország egy ismeretlen sarkában játszódó Vadember főhőse, a börtönből frissen szabadult Kim (Magnus Skog) bűnöző apja házába tér vissza, de normális életről álmodik. Ám mikor elveszíti munkáját, és ráébred, hogy képtelen kitörni kilátástalan helyzetéből, összeomlik, és gátlástalan gyilkosként torolja meg sorsát ártatlan áldozatain.
Mint Martin Jern és Emil Larsson korábban elmondta: hosszú idő óta nem hagyta őket nyugodni az a kettős gyilkosság, amely azon a környéken történt, ahol felnőttek. Filmjükben nem a konkrét esetet dolgozták fel, amely egész Svédországot megrázta, de az inspirálta őket a forgatókönyv megírására. A gimnáziumi évek óta együtt dolgozó, harmincas éveiben járó alkotópárosnak a Vadember a harmadik nagyjátékfilmje. Hat éve Ő még csak tizennégy című kamaszdrámájukkal arattak sikert nemzetközi fesztiválokon.
A Titanic hatodik éve működik versenyfesztiválként, az idei mezőnyben hét film indult a Hullámtörők-díjért, bár a szervezők kénytelenek voltak bejelenteni, hogy az állami támogatás elmaradása miatt ezúttal nem tudják átnyújtani a díjjal járó tízezer eurós pénzjutalmat.
A szombat este az Uránia Nemzeti Filmszínházban megrendezett díjátadón a korábban elutazott Elliot Grove zsűrielnök, a Raindance független filmfesztivál alapítója videoüzenetben köszöntötte a részvevőket. A zsűri képviseletében Pataki Ági Balázs Béla-díjas producer és Esther Rots holland filmrendező, a tavalyi Titanic fődíjasa értékelte az alkotásokat.
A Titanic közönsége Thomas Vinterberg Submarino című dán-svéd produkcióban forgatott családi drámájára adta le a legtöbb voksot, a közönségszavazás második helyezettje a Fájdalomcsillapító - Mark Sandman és a Morphine története című amerikai dokumentumfilm, a harmadik pedig az Armadillo című dán dokumentumfilm lett.
Az ünnepélyes díjátadó után Greg Motolla Paul című sci-fi vígjátékának vetítésével zárul a 18. Titanic Filmfesztivál, amelyen kilenc nap alatt 20 ország 52 filmje mutatkozott be.