A varsói mustra igazgatója hisz a mozi varázsában

Film

 

(MTI) - Stefan Laudyn a kulturdiplomácia kiemelkedő egyénisége a térségben, hosszú ideje próbálja összefogni a kelet-közép-európai filmfesztiválokat - mutatta be Horváth György, a Titanic igazgatója azon a csütörtöki kerekasztal-beszélgetésen, amelyen Laudyn arról beszélt, hogyan sikerült hosszú évek munkájával A-kategóriás fesztivállá emelni a varsói filmmustrát.  A világon mintegy 50 nemzetközi filmfesztivált tartanak számon, amelyek akkreditációjukat a Filmes Produceri Szövetségek Nemzetközi Szervezetétől, a FIAPF-tól kapták. Az A-kategóriába kerülés feltétele, hogy a fesztivál megjelenjen a sajtóorgánumokban, legyen versenykategóriája és ne specializálódjon egyetlen irányba. Több mint tucatnyi fesztivál, köztük a cannes-i, a berlini vagy a moszkvai felel meg ennek a minősítésnek - hangzott el az Uránia filmszínházban megrendezett beszélgetésen. A fesztiváligazgató elmondta, hogy a tíznapos varsói filmfesztiválon, amely októberben zajlik, nagyjából száz játékfilm és száz rövidfilm szerepel, az alkotásokat két helyszínen, kilenc vetítővásznon mutatják be a százezres közönségnek. A filmek nyolc szekcióban futnak, a fesztiválnak játékfilmes, dokumentumfilmes és rövidfilmes versenye is van. Utóbbi győztesét az amerikai filmakadémia is figyelembe veszi az Oscar-jelöléseknél.
    

Magyar filmek és alkotóik is gyakori vendégei a fesztiválnak, Gothár Péter a Magyar szépséggel, Antal Nimród a Kontroll-lal, Gauder Áron a Nyóckerrel mutatkozott be a lengyel közönségnek, de vetítették Szabó István, Kocsis Ágnes, Fliegauf Bence filmjeit is.
    
Mint Laudyn kifejtette, nincs szándékában a cannes-i vagy a berlini filmmustrával versengeni, hiszen a cannes-i filmfesztivál évente 20 millió euróból gazdálkodik, a Berlinale 10 millióból, míg a varsói fesztiválnak "jó évben másfél millió euró a költségvetése".
    
1991 óta vezeti a fesztivált - idézte fel, és megjegyezte, hogy a fejlődés legnagyobb kerékkötője az alacsony költségvetés volt. A legnagyobb eredménynek azonban azt tartja, hogy a fesztiválnak sikerült a politikától függetlennek maradnia, aminek ugyanakkor megvolt az ára.
    
A hallgatósággal megosztotta, hogy a varsói fesztivál arculatának kialakításánál igyekezett beépíteni olyan apró részleteket, amelyek más fesztiváloknál tetszettek meg neki. A Titanictól az Uránia pompás dísztermét irigyli - fűzte hozzá.
    
Lengyelországban évente negyven játékfilm készül. Ezek elsősorban a lengyel filmeket bemutató gdyniai filmfesztiválon szerepelnek, ám évente nagyjából öt játék- és húsz rövidfilm a varsói mustrán debütál. A varsói filmfesztivál a filmek népszerűsítése mellett tíz éve produceri feladatokat is magára vállal - ismertette.
    
Miközben filmkészítőként nem lenne mondanivalója, fesztiváligazgatóként úgy érzi van feladata: "Az a munkám, hogy összehozzam a filmeket, a filmeseket a közönséggel". A filmek válogatását nagyon komolyan veszi, és munkája legjobb részének tartja. "Próbálom felfedezni a filmvilágban kibontakozó tendenciákat. Tavaly 59 országból neveztek filmeket a fesztiválra. Nagy izgalommal tölt el, amikor a világ valamelyik távoli zugából találkozom egy új filmes nyelvvel. Így kezdtünk vetíteni Fülöp-szigeteki alkotásokat, rendszerint a kelet-ázsiai filmek is nagyon erősek, és ugyanez Latin-Amerikáról is elmondható. A nevezett alkotásokon keresztül kapcsolatba kerülünk a világ minden tájának filmes újdonságaival" - mondta.
    
"Hiszek a kemény munkában, így értünk el arra szintre, ahol ma a varsói filmfesztivál áll. A legfontosabb azonban, hogy minden fesztivált úgy szervezünk, mintha az lenne az első" - hangsúlyozta.
    
Laudyn szerint "szélesebb perspektívából" nem biztos, hogy az európai filmek a legizgalmasabbak. Tizenöt tagú stábbal dolgozik, közülük néhányan Lengyelországon kívülről, Latin-Amerikából, Közép-Ázsiából segítik munkáját, ezen kívül szakemberek százaival áll kapcsolatban, köztük fesztiváligazgatókkal, így értesül az újdonságokról.
    
"Azt is tudom, milyen filmek készülnek Magyarországon. Most kaptam meg egy magyar film DVD-jét, de még nem láttam, ezért nem árulok el róla többet. Általában legalább egy magyar alkotás szerepel a varsói filmfesztiválon" - mesélte.
    
Megemlítette, Horváth György "fesztiválkapitánnyal" régi barátok. "Bár először veszek részt a Titanicon azt hiszem, ismerem ezt a fesztivált, mert ismerem őt. Örülök, hogy azt mondhatom: a Titanic valamiképpen őt tükrözi vissza. Tisztelem a munkáját. Miközben fontos filmeket mutat be, nem abban gondolkodik, hogy a következő nagy európai fesztivállá változtassa a Titanicot" - fogalmazott.
    
Laudyn elárulta, hogy a régi iskolához sorolja magát, szerinte az az igazi mozis élmény, amikor az ember leül egy vetítő sötétjébe, és a filmvászonról néz meg egy filmet. "Bár a technológia változhatott, e helyett az élmény helyett még nem találtak ki semmi jobbat" - jelentette ki.