Az idei évben minden eddiginél nagyobb érdeklődés mellett zajlott a III. Magyar Speciális Független Filmszemle: az elmúlt évekhez képest csaknem háromszor több pályamű, 87 film érkezett 20 órányi játékidőben, melyek közül 74 film került a versenyprogramba. A filmeket többségükben Magyarországról és a határon túlról küldték, de Törökországból és Szerbiából is került alkotás a mezőnybe. A filmszemlére pályázhattak fogyatékossággal élő emberek (intellektuális képességzavarral küzdők, pszichiátriai és szenvedélybeteg alkotók), autizmussal élő alkotók, szociális ágazatban dolgozók és érintettek, független filmesek, televíziós szakemberek, diákok és mindenki, aki filmjében a fogyatékosság témáját érinti.

_MG_5423_sm2

DÍJAZOTTAK:

A szemle nagydíja (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság: 2×250.000 forint):

Boldog esély (Cziráki Zsolt, Ásotthalom; segítő: Czöndörné Mohai Ibolya)

Balu (Czakó Adorján, Paréjné Czoborczy Tamara, Laboda Tímea, Chilton Flóra, Bükki Bence, Budapesti Metropolitan Egyetem)

Aranyszárny-nagydíj (EMMI?MANK Nonprofit Kft.: 2×100.000 forint)

Az elveszett madár (Lengyel Krisztina, Szentgotthárdi Szakosított Otthon; segítő: Gaál Balázs)

Megtörve (Macsuga Zsolt, Bágyogszovát; segítő: Récsányi Szimonetta)

Arcaink-nagydíj (Magyar Nemzeti Filmalap ? jutalom: technikai eszközök)

Ábrahám Krisztina ? Mizsei Szabolcs, Dömösd

Életre ítélve (Koleszár István és az Ágfalvi Pszichiátriai Betegek Otthonának Filmes Csapata; segítő: Szalay József)

Együtt közösségi nagydíj (Magyar Nemzeti Filmalap ? jutalom: technikai eszközök)

Sorsfordító (Dicső Dániel, Gömbösné Hideg Viktória, Budakalász)

Summa Cum Laude, A tízes lista, Vissza a jövőből, A Boccia (NYEK Mozgásjavító, Budapest; segítő: Szalay Kristóf)

Közönségdíj

Ébressz fel (Budapest, XV. kerületi ÉNO)

ELTE-BGGYK-különdíjak (2×25.000 forint)

?Méltóság?-különdíj a Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar közös ?Méltóság?-különdíja a legméltóbb fogyatékosság ábrázolásért

Balu (Czakó Adorján, Paréjné Czoborczy Tamara, Laboda Tímea, Chilton Flóra, Bükki Bence, Budapesti Metropolitan Egyetem)

?Egymástól tanulunk?-különdíj a Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar közös ?Egymástól tanulunk?-különdíja a gyógypedagógus-képzésben legjobban felhasználható, a hallgatók közötti szakmai eszmecserét élénkítő filmért

Karmák ? Ica néni (Kinter Alexandra, Tóth Bálint, Soós Csaba, V. Molnár András, Szabó Béla, Horváth Balázs, Északi Támpont Közhasznú Egyesület, Budapest)

 

A zsűri különdíjai

Legjobb idegen nyelvű film (megosztva):

Brothers of Silence (Taylan Mintaş, Erol Mintaş, Taylan Mintaş; segítő: Selcan Mintaş, Sedat Y?ld?z Mintaş, Film Isztambul, Törökország)

If a could choose? (Žarko Sebić, Mirjana Isakov, Center For Social Inclusion; segítő: ŠOSO ?Milan Petrović?, Braće Ribnikar, Szerbia)

Legszemélyesebb hangvételű film: Tavaszi újjászületés (Vadas László, AURA Egyesület, Budapest; segítő: Liling Tamás)

Elsőfilmes különdíj: Más ez a szerelem? (Bozzai Edina, Horváth Gábor Miklós, Málovits Norbert, Szabó Bianka, FÉHE Nonprofit Kft., Szombathely; segítő: Sarlainé Albert Lívia)

Legjobb rendezés: Magamba zárva (Füzesi Tamás, Vác; segítő: Legány Réka)

Legjobb fikciós rövidfilm: Messze az otthon (Gál Sándor, Vecsés)

Legjobb dokumentumfilm: Marad a remény (Kabai László, Karcag)

Legjobb portréfilm: Mónika számára nincs lehetetlen (Rózsa Anikó, Góbor Ervin, Marko Stepanović, Surányi Zoltán, Vajdasági Televízió Magyar nyelvű műsorok rovata)

 

Dicsérő oklevelek

Szavaktól bezárva (Gömbös Marcell, Gömbös Olivér, Budakalász; segítő: Gömbösné Hideg Viktória)

Csoda a szöviben (Sándor Tamás, Kaposvár)

Rumi bulik Szombathelyen (Rum-Kastély EGYMI Média Szakköre; segítő: Ihász-Kozmor Barbara, Győrváry-Góth Szilvia)

Világlátó Baltazár (Elek Dóra, Gózon Francisco, Kende Júlia, Kovács Béla, Bohács Tamás, Baltazár Színház Alapítvány, Budapest)

A papírrepülő (Gyukin Milovan, Budapest; segítő: Reszeli-Soós András, Paulisinecz Éva, Modla Zsuzsanna, Farkas Esztella, Gál Bianka, Bezdány Zoltán)

Múltból jelen (Kálmány Gyula, Heves Megyei Aranyhíd Egyesített Szociális Intézmény; segítő: Utiné Antal Judit)

Egész vagyok, és Te? (Menyhárt Barbara, Pozsgay Dóra, Babinszki Vera, Tolner Veronika, Szvirida Ani, Vincze Zsuzsanna, Kocsis Nikol, Kováts Tímea, Budapest)

Ábrándvilág (M. Nagy László Helemba, Szlovákia; segítő: Batta György, Dutka Tamás, Tóth Irén, Varga Attila)

AUTIZMUS (Kinter Alexandra, Tóth Bálint, Gubcsó Balázs, Soós Csaba, Pere András, Muskovszky András, Északi Támpont Közhasznú Egyesület, Út a Mosolyért Alapítvány)

A szeretet tava (Kiss Ferenc; segítő: Őri László, Alpokalja Szociális Központ Peresznye Telephelye)

A tatai filmes tábor (Nyíri László, Ivánfi Tibor; segítő: Tóthné Nagy Ágnes, Fenyves Otthon, Bánhalma-Kenderes)

Szomjúság (Kacimbarisz Tanaszisz, Záborszky Orsolya, Galambosi Tamás (Szolnok), Budapest, XV. kerületi ÉNO Újpalota Média csoportja; segítő: Busi Juliánna, Sinka Erika)

Mennyei leves (Györe Hunor; segítő: Karácsony Éva, Szombathely)

Varázslat (Biczó Levente, Táplánszentkereszt; segítő: Babinszkiné Kozma Teréz, Ihász-Kozmor Barbara)

A pillanat értéke (Hozleiter Fanni Mosolyka, Pegasus Envoyé, Te döntesz Kft. Budapest)

Békafecnik (Helstáb Martin, Pécs)

 

Értékelő zsűri

Dr. Radványi Katalin főiskolai tanár, ELTE-BGGYK

Janisch Attila filmrendező, érdemes művész

Kakasy Dóra színművész

Szaffner Gyula ügyvivő szakértő, ELTE-BGGYK

 

Támogatók:

Magyar Nemzeti Filmalap Zrt., Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, Nemzeti Együttműködési Alap, Nemzeti Kulturális Alap, Eötvös10 Közösségi és Kulturális Színtér, Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány, Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar (ELTE-BGGYK)

Forrás és fotó: www.msmke.net